Taliban’dan burka giyerek kaçan SAS komandoları havalimanında görüldü

SAS komandolarının, kadınların giydiği burka kıyafetleri ile Afganistan’dan kaçtığı bildirildi.

Gizli çalışan operatörlerin, geleneksel kıyafetler giydiği ve Kabil havaalanındaki tahliye uçuşuna ulaşmak için kilometrelerce yol kat ettiği bildirildi.

The Daily Star’ın haberine göre Afgan güvenli güçleriyle çalışan SAS birlikleri Taliban’ın barikatlarından kurtulmayı başardı.

Yirmi askerden oluşan birliğin gizli karargahlarından birkaç taksi ile burkaların altında saklanarak Kabil’e ulaştıkları iddia edildi.

Askerlerin kadın kılığında Taliban militanlarının ‘’kahramanlığını’’ kutlamak için Kabil’e giderken ellerinde Taliban bayraklarıyla görüldüğü bildirildi.

Grubun havaalanında İngiliz kuvvetleri güvenliğine ulaşması sonucu ‘’ingiliz çayı’’ ile ödüllendirildikleri iddia ediliyor.

SAS komandolarının Taliban’a karşı Afganistan’da gizli görevlerde faaliyet gösterdiği biliniyor.

Grubun ülkenin güneyinde bir görevde olduğu ve helikopterlerin tahliye için onlara ulaşamayacağı konusunda uyarıldıkları belirtildi.

Başka çaresi kalmayan grup, gözlerden uzak bir yerde kalmayı seçti ve beş taksi satın alıp Kabil’e gitmeden önce burkaları giydiler.

Birlikte çalıştıkları Afgan terörle mücadele güçleri de kaçmalarına yardımcı olmak için gönüllü oldu.

Taliban güçleri İslam dini gereği diyerek kadınların burka giymesini şart koşuyor.

Kadınların kamusal yaşamdan silindiği ve kadınların yaptığı bir protestoya acımasızca karşılık verildiği de biliniyor.

Bu durumu kendi lehine kullanan SAS güçleri, Taliban savaşçılarının özellikle de militant grubun destekçisi olduklarını iddia ettikleri takdirde, peçelerinin altına bakmayacaklarını biliyorlardı.

Taliban güçleri af sözü vermiş, Batılıların ülkeyi terk etmelerine izin vereceklerini söylemişlerdi. Ancak aksini ispat eden birçok rapor tespit edildi.

Daily Star’a konuşan bir kaynak, ‘’SAS ekibinin aylardır Afganistan’da ve Taliban güçlerinin ülkeyi işgal altına almaya başladığı zamanlar da gizli bir keşif görevindeydiler. Onlara operasyonu durdurmaları ve Kabil’e acil bir çıkarma için hazırlanmaları gerektiğinin söylendi. Askerler, silah ve cephane dışındaki teçhizatlarının çoğunu bıraktı ve kendilerini burka ile sakladılar.  Karşılaştıkları her kontrol noktasında Afgan özel kuvvetleri askeri kadınların çok dindar olduğunu ve Taliban’ın Afganistan’a geri gelişini kutlamak istediklerini söyledi. İşe de yaradı. Birkaç riskli an da vardı ama Taliban güçleri bir kadının burkasını çıkarma konusunda isteksizdi,’ dedi.

Kabil’e vardıklarında, araçlarından çıkmadan önce havalimanına mümkün olduğunca yaklaştıklarından emin oldular.

Girişi koruyan ABD birliklerine kendilerini tanıtmadan önce birkaç kontrol noktasından daha gizlice geçmeyi başardılar.

SAS çavuşunun askerlerden birine doğru yürüdüğü ve ona basitçe ‘’İngiliz özel kuvvetleri operasyonda’’ dediği belirtildi.

Ardından komandolar İngilizce iletişime geçebilecekleri bir odaya alındı.

İngiliz, Amerikan ve diğer müttefik güçler, 11 Eylül Dünya Ticaret Merkezi saldırılarını planlayan El Kaide’yi barındırdıkları iddia edilen Taliban’ı 2001 yılında yenilgiye uğratmıştı.

Yaklaşık 20 yıl sonra Afganistan tekrardan Taliban’a bırakıldı.

Ancak Afganistan’ın son özgür bölgesi Panjshir Vadisi’nde direniş güçleri hala Taliban’a karşı savaşmaya devam ediyor.