İngiltere 300.000 hayatı kurtarabilecek kolestrol düşürücü ilacı piyasaya sürecek

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmeti (NHS) önümüzdeki üç yıl içinde yüksek kolestrolü ve kardiyovasküler hastalık öyküsü olan 300.000 hastaya inclisiran adlı yeni tedaviyi sunacak.

Önümüzdeki on sene içinde yüz binlerce insanın, 30.000 hayat kurtarabilecek kolestrol düşürücü bir ilaca erişebileceği açıklandı.

NHS, tedaviyi önümüzdeki üç sene içinde yüksek kolestrolü ve kardiyovasküler hastalık öyküsü olan 300.000 hastaya sunacak.

inclisiran

Inclisiran adlı yeni ilacı alan kişilerin sayısının ilk dönemin sonrasında yaklaşık yarın milyona çıkabileceği öngörülmektedir.

Yaklaşık 55.000 kalp krizi ve felci önleyebilen ilaç, yılda iki kez enjeksiyon şeklinde verilecek ve statinler gibi mevcut tedavi yöntemleri ile de kullanılabilecek.

İngiltere’de ölümlerin 4’te birinin nedeni kalp hastalıkları

Kalp hastalığı dünya da en çok görülen rahatsızlıktır ve her yıl İngiltere’deki ölümlerin dörtte birini oluşturmakta ve yaklaşık 140.000 kişinin ölümüyle sonuçlanmaktadır.

İngiltere’de ki insanların yüzde 40’ından fazlasının yüksek kolestrolü var ve bu da onları kalp hastalıklarına karşı riskli duruma sokmaktadır.

İngiltere’de yaklaşık 6,5 milyon yetişkin yüksek kolestrol için ilaç kullanmaktadır.