Kendisinden bile büyük görünen bir kız çocuğu doğurdu

Yeni anne olan bir kadın kendisinden bile büyük görünen bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

20 yaşındabir kadın halk arasında ‘‘Benjamin Button sendromu’’ olarak da bilinen hastaların normalden daha hızlı yaşlanmasına neden olan Hutchinson-Gilford sendromuna sahip bir kız çocuğu doğurdu.

Brad Pitt’in Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi filmindeki karakterine benzer şekilde küçük kız deforme olmuş ellerle ve kırışmış bir cilte dünyaya geldi.

Progeria olarak da adlandırılan sendrom iki yaşın altındaki bebekleri etkileyen ve erken yaşlanmaya neden olan genetik bir durumdur.

Benjamin Button sendromlu bebek

Güney Afrikalı aile bebeklerinin fotoğraflarının çevrimiçi paylaşılması ve bazı kişilerin ‘’yaşlı kadın ‘’ gibi göründüğüne dair yaptıkları yorumlar yüzünden çok üzgün olduklarını belirttiler.

Yerel basında yapılan açıklamaya göre genç kadın pazartesi günün küçük Libode kasabasındaki evinde doğum yaptı.

Ambulansın zamanında yetişememesi üzerine yeni anne ve kızı doğumdan sonra hastaneye kaldırıldı.

‘Hiç ağlamadı ve kaburgalarından nefes alıyordu’

Bebeğin büyükannesi, ‘’ Bize sakat doğduğu söylendi. Doğumu sırasında bebekte bir tuhaflık olduğunu farketmiştim. Hiç ağlamadı ve kaburgalarından nefes alıyordu. ‘’ şeklinde konuştu.

‘’Şok oldum çünkü bu durum çok tuhaftı. Şimdi de insanların ona çeşitili takma isimler taktığını duyuyorum. Ve bu canımı acıtıyor. Eğer elimde olsaydı hepsini hapse atardım.’’ dedi.

Progeria tanısı konulan çocukların ortalama 14 yaşlarında arterioskleroz (atardamar tıkanması ve sertleşmesi) yüzünden öldükleri görülmüştür.

Progeria Araştırma Vakfı dünya çapında 132 çocuk ve gençin Hutchinson-Gilford Progeria Sendromu olduğunu tahmin etmektedir.

Benjamin Button sendromu nedir?

Kişinin hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olan nadir bir genetik hastalıktır. Erken yaşlanma hastalığı ile doğan çocukların çoğu ne yazık ki 14 yaşını doldurmadan hayatını kaybeder. Erken yaşlanma hastalığından kişinin belirli bir geninde bulunan tek bir hata sorumludur. Hata progerin ya da lamin A isimli gende bulunur ve anormal bir protein oluşumuna neden olur. Kişinin doku ve organlarını oluşturan hücreler, progerin adı verilen bu anormal proteini kullandıklarında, daha hızlı ve kolay parçalanan bir özellikte olur. Progerin geni erken yaşlanma hastası çocuğun birçok hücresinde hızlı bir yaşlanmaya neden olur. Progerianın henüz bilinen kesin bir tedavisi yoktur.