Afganistan'dan kaçan kadın futbolcu: Sıfırdan başlayacağız - Yaziyor.Org

Afganistan’dan kaçan kadın futbolcu: Sıfırdan başlayacağız

Kadınlara neredeyse yaşam hakkı vermeyen Taliban’ın Afganistan’da yönetimi geçirmesinin ardından ülkesini terk etmek zorunda kalan futbolcu Fanoos Basir, ‘‘ Ülkemiz, geleceğimiz ve Afganistan’daki kadınların geleceği için hayallerimiz vardı’’ dedi.

Afganistan kadın milli futbol takımının eski oyuncusu Fanoos Basir, Taliban yönetimi altında kendisi için bir gelecek göremedi.

Ülkesinden kaçarak Fransa’da mülteciler için bulunan bir kabul merkezine sığınan Basir geride bıraktığı hayatının yasını tutuyor.

‘Kadınlar için şimdilik bir gelecek yok’

Taliban militanları

Bir Fransız uçağıyla Kabil’den tahliye edildikten sonra geldiği kabul merkezinde yaptığı konuşmada ülkemiz, geleceğimiz ve Afganistan’daki kadınların geleceği için hayalllerimiz vardı dedi. Basir ‘‘Taliban’ın gelip Afganistan’ı ele geçirmesi bizim kabusumuzdu.  Kadınlar için şimdilik bir gelecek yok. ’’ dedi.

Afganistan Taliban’ın en son yönetimi altındayken kadınların spor aktivitilerine katılımları veya ev dışında çalışmaları yasaklanmış ve halka açık alanlarda kendilerini tepeden tırnağa örtmeleri zorunlu kılınmıştı.

İslamcı hareket 2001 yılında ABD’nin Afganistan’ı işgal etmesi ile devrildi. Ancak 20 yıl sonra tekrar ortaya çıktı ve on binlerce Afgan’ın yaşamını tehdit ediyor.

Basir 2010 yılında döküntü bir statta deneyimsiz bir uluslarası futbol takımına katıldı ve yurtdışında turnuvalara katılmaya başladı.

Futbol oynadığı zamanlarda çekilen fotoğraflar futbol kıyafetleri içinde, başı genellikle açık, gülümseyen ve kollarını takım arkadaşlarına dolamış Basir’i gösteriyor.

Şimdi Taliban’ın geri dönmesiyle milli futbol takımı kapatıldı. Mevcut oyuncu ve personelden oluşan topluluk bir Avustralya askeri uçağı ile tahliye edildi.

Spor ekipmanlarını yakma çağrısı

Takımın önceki kaptanı hala ülkede bulunan oyuncuları Taliban’ın misillemelerinden kaçınmak için spor ekipmanlarını yakamaya ve sosyal medya hesaplarını silmeye çağırdı.

25 yaşındaki Basir, birkaç yıl önce milli takım için oynamayı bıraktı ve o zamandan beri kadınlar için bir kulüp yönetmekte. Basir inşaat mühendisi olarak da çalışmıştı.

15 Ağustos’ta Taliban’ın başkent Kabil’i ele geçirmesi sonucu günlerce dışarı çıkmadığını, dışarı çıktığı zaman da yüzünü ve vücudunu örten bir burka giydiğini söyledi.

Kadın futbolunun artık söz konusu olmaması bir yana işini bırakmak zorunda kaldığını da söyledi.

Bazı Taliban yetkilileri , grubu yeniden iktidara geldikleri için, kadınlara önceki zamanlardan daha fazla özgürlük tanımaya istekli olarak göstermeye çalıştılar. Ancak çoğu Afgan bunun bir aldatmaca olduğunu biliyor.

Taliban bazı yerlerde kadınlara yalnızca erkek bir vasi ile çıkabileceklerini duyurdu.  Ve bu da Basir için işe her gittiğinde babasının veya erkek kardeşinin ona eşlik etmesi anlamına gelmekte.

Çaresiz durumda olan ailesi ile beraber ayrılmaya karar verdi.

‘Sen bir kadınsın, senin ile konuşmak istemiyoruz’

Üç gün boyunca Kabil havaalanının dışında toplanan insan kalabalığını aşmakta başarılı olamadı.  Taliban savaşçılarının silahlarını ateşlediğini ve insanları sopalarla döverken gördüğünü söyledi.

Taliban temsilcilerinin ‘‘Sen bir kadınsın, senin ile konuşmak istemiyoruz’’ dediklerini söyledi.

Basir, Fransız büyükelçiliğinin tahliyeye uygun insanları alıp havalimanına getirmek için otobüsler kaldırdıklarını duyduklarında, ümitlerini yitirdiklerini söyledi. O ve ailesi havalimanına gidip ülkeden ayrılmayı başardılar.

Şimdi Paris’in yaklaşık 450 km batısında bulunan kabul merkezinde COVID-19 karantinası altındalar.

Sonunda yeni evinde inşaat mühendisi olarak çalışmayı umut ettiğini söyledi. Ama şimdilik kendini hiçbir yere ait hissetmediğini ifade etti.

Çeviri: Gözde Batmaz