İnsanlar uyurken neden bir ayakları yatağın dışında kalır?

İnsanlar uyurlarken genelde bir ayakları üzerlerine örtükleri, örtü, yorgan veya battaniyenin dışında kalır. Uzmanlar bunun öylesine bir eylem olmadığını, aslında vücut ısısını dengelemeye yönelik kendiliğinden gelişen bir edinim olduğunu belirtiyor.

Yatmadan önce her insanın yastık tipi, birkaç yastık kullanma, ışığın açık veya kapalı olması gibi kendi alışkanlıkları vardır… Ancak, sıklıkla tekrarlanan bir eylem var ki neredeyde herkes bunu yapıyor; bir ayağını çarşaftan çıkarmak. Ama neden uyuduğumuzda bu alışkanlığımız var? Gerçek şu ki, bu günlük eylem, uykuya dalmak istediğimizde önemli bir mekanizmaya tekabül ediyor.

İspanyol Uyku Derneği’nin (SES) Kronobiyoloji grubunun koordinatörü CuídatePlus María José Martínez’e göre vücut ısısının düzenlenmesi. Bu uzman, “Uykuya dalarken sıcaklığın nasıl dahil edildiğinin açıklaması, uyumak için iç ısıyı vazodilatasyon yoluyla dışarı atmamız gerektiğidir” diye açıklıyor. 

İnsan vücudu makine gibi

Başka bir deyişle, insan vücudu gün boyunca çalıştıktan sonra ısınan ve dinlenmek için soğuması gereken diğer makineler gibi çalışır. Ve bu süreç bilimsel bir bakış açısıyla nasıl gerçekleşir? 

“Yaptığımız şey, ısıyı vazodilatasyon yoluyla dağıtarak organlarımızın iç sıcaklığını düşürmek, yani kan kılcal damarları deride, ellerde ve ayaklarda periferik sıcaklığımızı artıracak şekilde açılır” diye yanıtlıyor Martínez. Ve bu vazodilatasyon meydana geldiğinde, o ısıyı dışarı atmak için bir ayağımızı dışarı atma eğilimindeyiz. 

Bu fenomeni bebeklerde çok net göründüğünü söyleyen Martínez bebeklerin uykulu olduklarında kulaklarının ve burunlarının kırmızı ve sıcak olduğunu hatırlattıyor. Bunun ise bu bölgelerde ısıyı dışarı atmak üzere genişleyen damarlar sonucu ortaya çıktığını kaydediyor.

Dolayısıyla vücut ısısını düzenlemeye ve dinlenmeye yarayan bu vazodilatasyon vücudun periferik (çevresel sinir sistemi) bölgelerinde gerçekleşir, “Bu nedenle kışın hava çok soğuk olsa da ya da yazın kendimizi çarşafla örtme eğilimindeyizdir.

Sıcaklığı düzenleyen cihazlar: Isıtma ve klima

Bazen iyi ve dinlendirici bir uyku için dengeli bir sıcaklığı klima sistemleri ile bulmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda Martínez , idealin odayı uyumadan önce hazırlamak ve sabit bir sıcaklık sağlamak ve her cihaza bağlı olarak sıcaklığın kışın 24 dereceyi geçmemesini veya yazın 19 derecenin altına düşmemesini sağlamak olduğunu düşünüyor. “Yılın her mevsimi için doğru nevresim ve pijamayı seçmek de önemlidir ” diye ekliyor.

Öte yandan Martínez, uykuya dalmak ve iyi uyuyabilmek için sıcaklığın ötesinde üç temel faktör olduğunu vurguluyor: senkronizasyon, kontrast ve düzenlilik. 

“Senkronizasyon, tüm saatlerin aynı anda ayarlanmasını (dinlenme ve aktivite zamanını güneş ışığına göre ayırma), gece ile gündüz arasındaki farkı yaratan karşıtlığı ve belirli sabitler kurmak anlamına gelen düzenliliği ifade eder. saatlerce uyku, yemek ve egzersiz” diye açıklıyor. Aynı şekilde, bu uzman, yatağa giderken işten ayrılmanın ve mavi ışığa maruz kalmayı azaltmanın önemi konusunda ısrar ediyor (bilgisayar ekranlarından ve cep telefonlarından) uykuya dalmak.

Tüm yıl boyunca iyi bir gece uykusu için ipuçları

Dünya Uyku Tıbbı Birliği (WASM)’nin de önerdiği kaliteli uykuya ulaşmak için öneriler şöyle:

 • Düzenli bir uyku programı oluşturun.
   
 • 45 dakikadan uzun gündüz şekerlemelerinden kaçının.
   
 • Yatmadan en az dört saat önce alkol tüketiminden kaçının ve sigara içmeyin.
  .
 • Uyumadan en az altı saat önce kafein, çay, çikolata veya enerji içecekleri içmeyin.
   
 • Uyumadan en az dört saat önce ağır veya baharatlı yiyeceklerden kaçının. Uzmanlar hafif bir şeyler yemenizi tavsiye ediyor.
   
 • Düzenli egzersiz yapın ancak yatmadan hemen önce değil.
   
 • Rahat ve hoş yatak takımları kullanın.
   
 • Odayı iyi havalandırın ve ortalama bir sıcaklık seviyesinde tutun.
   
 • Gece boyunca, parlaklığın yanı sıra dikkatinizin dağılmasına neden olabilecek odadaki gürültüyü de ortadan kaldırın.
   
 • Yatak odasını genel olark iş ve eğlence etkinlikleri için kullamaktan kaçının sadece uyumak üzere kullanın.

TIKLAYIN: Şeker hastalığına iyi gelen bitki, meyve ve yemekler nelerdir?