HDP heyeti ve köylüler alevlerin ortasında kaldı - Yaziyor.Org

HDP heyeti ve köylüler alevlerin ortasında kaldı

Bingöl’ün Yayladere ilçesine bağlı Sarıtosun köyü ve çevresinde dün öğleden sonra başlayan yangına müdahale edilmemesi sonucu, yangın kontrolden çıktı. DHA’nın söndürüldü dediği yangın sürerken bölgeye söndürme çalışmaları için giden HDP heyeti ve köylüler alevlerin ortasında kaldı.

Bingöl ili Yayladere ilçesine bağlı 2 köydeki ormanlık alanlarda başlayan yangın yayılarak devam ediyor. Yerleşim yerlerinin de risk altında olduğu yangın için bölge sakinlerinin acil hava desteği talebi bulunuyor.

Yangının sürdüğü bölgeye giderek söndürmek isteyen Halkların Demokratik Partisi Bingöl il örgütü ve beraberindeki köylüler ise alevlerin ortasında kaldı. Alevlerin etrafını sardığı heyet ilerleyemezken, güçlükle yangın bölgesinden uzaklaştı.

Yangın bölgesinde bulunan gazeteci Fırat Bulut‘un verdiği bilgilere göre; Yayladere ilçesi Sarıtosun Köyü ve Hersek Mezrası civarında başlayan yangının geniş bir alana yayıldı.

Yangının yerleşim yerlerine sıçramaması için 4 iş makinası 20 itfaiye personeli ile müdahale edildiği belirtildi. Müdahale ekibine destek olan Sarıtosun köylüleri yangının kontrolden çıktığını şu an yapılan müdahalenin sadece yerleşim yerlerini korumak için olduğunu ve ormanlık alandaki yangına ise müdahale edilemediğini aktardı.

Yangının Sarıtosun köyüne 400 metre yaklaştığı aktaran köylüler, geniş bir ormanlık alanın kül olduğunu söyleyerek hava desteğinde bulundu. Alandaki müdahale ekibinin yetersiz kaldığı Orman İşletme Müdürlüğü‘nden acil helikopter desteğinde bulunulduğu öğrenildi.

Bir Yangın Söndürüldü

İHA’nın haberine göre; Bingöl’ün Yayladere ilçesindeki 2 köyde çıkan orman yangınlarından biri söndürüldü, diğerine müdahale sürüyor.

Bingöl yangın
Bingöl yangın

Yangınlar, Yayladere ilçesine bağlı Çikan ve Sarıtosun köylerindeki ormanlık alanlarda çıktı. Bölgeye sevk edilen Orman İşletme İl Müdürlüğü ekipleri ve jandarmanın da desteğiyle Çikan köyündeki yangın kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.

Yine yangının çıktığı Sarıtosun köyündeki ormanlık alanda ekiplerin müdahalesinin devam ettiği öğrenildi. Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 20 personelin yanı sıra jandarma, yöre halkı ve ilçe belediyesinin itfaiye araçlarının da bölgede söndürme çalışmalarına katıldığı öğrenildi.

Yayladere ilçesi Sarıtosun köyü çevresinde saat 14.00 sıralarında başlayan yangının kontrolden çıktığı öğrenildi. Helikopter desteği olmadan yangının kontrol altına alınamayacağını aktaran köylüler, yardım çağrısında bulundu.