Kabil Havaalanı bölgesinde patlama

Pentagon’un “IŞİD saldırısı” uyarısı yaptığı Kabil Havaalanı bölgesinde bir patlama meydana geldi.

Afganistan’da Kabil Havaalanı bölgesinde bir patlama meydana geldiği belirtildi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby patlamayı doğrularken, “Şu anda kayıplar belirsiz. Elimizden geldiğince ek bilgiler vereceğiz” dedi.

NATO müttefikleri, Kabil Havaalanı’nda ‘IŞİD saldırısı’ uyarısı yapmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı Afganistan’la ilgili yeni güvenlik uyarısında, bölgede bulunan herkese “hemen uzaklaşarak güvenli bir bölgeye geçme ve bir sonraki öneriye kadar orada bekleme” tavsiyesinde bulunulmuştu.

Afganistan uyarısında, havalimanında ve çevresinde “yüksek terör saldırısı tehdidi” olduğu ve yoldaki silahlı güçlerin yabancılara yönelik eylemlerinden dolayı “karayoluyla havalimanına gidişlerin aşırı derecede tehlikeli olduğu” duyurulmuştu.

Taliban: Afganların Kabil Havalimanı’na gitmesine izin vermeyeceğiz

Kabil Havalimanı, Taliban’ın kontrolü devralmasının ardından ülkeden tahliye edilenlerin akınına uğramıştı. Ülkelerin tahliye operasyonları da havalimanından kalkan uçaklarla gerçekleşiyordu.

TIKLAYIN: Afganistan’daki yatılı kız okulu, Taliban’dan kaçıyor

ABD güçlerinin tamamen çekileceği 31 Ağustos’a kadar tahliyelerin devam etmesi planlansa da, Taliban dün yaptığı açıklamada, “Artık Afganların Kabil Havalimanı’na gitmesine izin vermeyeceğiz” demişti.

TIKLAYIN: UNESCO uyardı: Afgan kültürel mirasına verilen hasar kalıcı olabilir

Milli Savunma Bakanlığı: Herhangi bir hasar yoktur

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise 2 patlama meydana geldiği belirtildi. Bakanlığın Twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekilde: “Kabil Havaalanı dışında iki patlama olmuştur. Birliğimizde herhangi bir hasar, zayiat yoktur.”

Taliban: 13 kişi yaşamını yitirdi

Reuters’a konuşan Taliban yetkilileri ise yaptıkları açıklamada 13 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.