FDA, Pfizer ve BioNTech aşılarına tam onay verdi

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) Pfizer-BioNTech aşılarına onay vermesi aşı olmaktan tereddüt edenler için ikna edici bir gelişme oldu.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi yönetimi pazartesi günü yaptıkları açıklama da Pfizer-BioNTech aşılarını onayladıklarını belirtti.

Bu açıklama, aşılama oranlarının artması ve delta varyantının etkisiyle artan hasta yatış oranlarının artmasıyla işverenler ve üniversiteler aşı zorunluluğu getirmesi öngürülüyor.

Aşının üç hafta arayla 16 ve üstü yaştakilere iki doz şeklinde yapılmasına onay verildi. 12 ve 15 yaş arasında ki acil durumlarda olan çocuklara da yapılabilecek.


Janet Woodcock yaptığı bir açıklamada Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi onaylı ilk covid-19 aşısının, FDA onayının gerektirdiği güvenirlik, etkili ve kaliteli üretim özelliklerini karşıladığından insanların rahatlıkla aşıyı yaptırabileceklerini
belirtti.

Biden’dan çağrı

Başkan Joe Biden pazartesi günün FDA’nın aşıyı onay verdiğini yineledi ve aşı olmayan Amerikalıların aşı olmalarını rica etti. Biden kamu ve özel kuruluşlarda yöneticilik yapanların aşıyı çalışanlarına zorunlu hale getirmeye çağırdı.

Pentagon da pazartesi yapılan duyurudan sonra Pfizer-BioNTech aşılarının onaylanması ile Amerikan askeri birliklerine aşılama zorunluluğu getirmek için çalışmalara başladı.

‘Güven Verici’

Aşının kabul edilebilirliğini araştıran davranış bilimciler ve halk sağlığı uzmanları FDA tarafından yapılan onaylamanın aşıların güvenilir ve etkili olduğunun sinyalini verdiğini belirtti.
Aşı Güvenirliği Projesini yöneten antropolog Heidi J. Larson aşının onaylanmasının önem taşıdğını ve güven verici olduğunu söyledi.

Amerika’da yaşayanlara 200 milyon dozdan fazla Pfizer aşısı yapıldı

Şu ana kadar Amerika’da yaşayanlara 200 milyon dozdan fazla Pfizer aşısı yapıldı. Larson aşıyı yaptırmaktan korkan insanların artık endişe etmelerine gerek kalmadığını belirtti.
İlk başlarda aşılar acil durumlarda yapılmaktaydı. FDA, Pfizer aşısını deneysel amaçlı olarak tanımlamıştı.

Maryland Üniversitesi Halk Sağlığı departmanında çalışan profesör Sandra C. Quinn de yaptığı açıklamada aşının tam onay alması ile birlikte deneysel amaçlı olma olgusunun ortadan kalktığını ve insanların aşıya karşı bakış açılarının
olumlu yönde değişeceğini belirtti.