Endonezya'da, 7 bin 200 yıllık bozulmamış DNA bulundu - Yaziyor.Org

Endonezya’da, 7 bin 200 yıllık bozulmamış DNA bulundu

Arkeologlar, ilkel insan toplulukların göçleri hakkında bilinenleri değiştirebilecek, 7200 yıl önce ölen bir kadının kalıntılarında fosil DNA keşfettiler.

Bessé lakaplı genç bir kadına ait kalıntılar, Endonezya’nın Sulawesi adasında bulunan Leang Panninge mağarasında keşfedildi.  Kazı çalışmalarının 2015’te başladığı alandaki bu keşif göçler hakkında bilinenleri değiştirebilecek öneme sahip.

Bessê’nin bulunduğu mağara

Nature dergisi bu keşif ile Asya ve Avustralya arasında bulunan Wallacea’da ilk defa antik insan DNA’sının keşfedildiğine inanıldığını açıkladı.

DNA, Bessé’nin iç kulağı çevreleyen temporal kemiğinin petröz kısmında bulundu.

Araştırmayı yönetenlerden biri olan Griffith Üniversitesi’nden Prof. Adam Brumm bozulmamış DNA’nın çok nadir bulunduğunu söyledi.

Brumm ayrıca nemli tropik bölgelerin antik insanlara ait kemiklerinde ve dişlerinde DNA’nın korunmasını zorlaştırdığını belirtti.

Asya anakarasının sadece güneydoğusunda fosil DNA bulunan bir ya da iki

Neolitik dönem öncesi iskelet bulundu.

Endonezya 7.200 yıllık fosil

‘’Dünyanın başka yerlerinde  – Avrupa’nın kuzey enlemlerinde, Amerika’da – DNA fosil analizi, antik insanların genetik çeşitliliğini, nüfus hareketlerini ve demografik tarihleri anlamamız açısından önem taşımaktadır.’’

Araştırmacılar Bessé’yi ‘’genetik fosil’’ olarak tanımlıyor. Brumm, Bessé’e ait genetik sıralamanın, bugün yaşayan veya antik zamanlardan bilinen herhangi bir insan tarafından paylaşılmayan eşsiz bir geçmişe sahip olduğunu açıkladı.

Bessé’nin genetik yapısının yaklaşık yarısı, günümüz yerli Avustralyalılarına ve Yeni Gine ile Batı Pasifik adalarında yaşan yerel halka benzediği belirtildi.

İlk göç eden insan topluluklarından olabilir

Brumm, Bessé’nin atalarının, günümüzde Sahul olarak adlandırılan Asya anakarasından Wallacean adalarına ilk göç eden ilkel insan topluluklardan olabileceğini söyledi.

Bessé

Şaşırtıcı bir şekilde, Bessé’nin DNA’sı Wallacea’a yapılan göçlerin zaman çizelgesi hakkında önceden bilinenlerin aksine doğu Asya ile bağlantısının çok eskilere dayandığını göstermektedir.

Brumm, Asya kökenli insanların Wallacea bölgesine, tarih öncesi neolitik devirde yaşayan çiftçilerin Tayvan’dan göç ettikleri zaman 3.000 ya da 4.000 sene önce geldiklerini düşündüklerini belirtti.

‘’Eğer bu Asya kökeni, neolitik topluluğun Tayvan’dan gelmesinden binlerce sene önce yaşamış avcı-toplayıcı insanda buluyorsak, bu da Asya’dan bu bölgeye daha önce bir nüfus göçünün yaşandığına işaret etmektedir.’’

Avcı-toplayıcı ilk Toalean

Bessé ayrıca 1.500 ile 8.000 yıl öncesinde Güney Sulawesi bölgesinde yaşayan avcı-toplayıcı Toalean kültürüne ait bilinen ilk iskelettir.

‘Öldüğünde 17 – 18 yaşlarındaydı’

Öldüğünde 17 -18 yaşlarındaydı. Kalıntılarının yanında tarihi önce devre ait taş aletler ve kırmızı toprak boyası bulundu. Mezarında avlanan vahşi hayvanların kemiklerine de rastandı.