Cinsel istismardan tutuklanan 68 yaşındaki rahip serbest bırakıldı

Valls Muhafız Mahkemesi, bu Çarşamba günü cinsel istismar suçundan tutuklanan 68 yaşındaki Cistercian* rahibin serbest bırakılmasına karar verdi.

İspanya’nın Katolanya Eyaletine bağlı Tarragona kentinde bulunan Poblet manastırından rahibin 15 Ağustos’ta reşit olmayana bir çocuğu istismar ettiği belirtiliyor.

İstismar suçundan tutuklanan rahibin serbest bırakılmasına karar veren hakim, rahibin adli makam önüne periyodik olarak çıkarılması, pasaportun geri alınması, ülkeyi terk etme yasağı, mağdurla en az 200 metre mesafe bırakılması ve herhangi bir kişi ile iletişiminin yasaklanmasına hükmetmişti.

Bu süreçte istismar faili rahiple ilgili iddialar araştırılacak.

Kilise tüm haklarını aldı

Cemaatin başrahibi Octavi Vilà ise rahibi tüm faaliyetlerden uzaklaştırdı ve tarikatın diğer üyelerini konuyla ilgili bilgilendirdi.

Ayrıca, tutuklandığını öğrendikten sonra, daha önce bir kanonik (söz konusu otorite tarafından kabul edilmiş yasa) soruşturma açılmasını emretti ve Manastır Konseyi’ne göre, sermaye haklarını kullanmasını, herhangi bir pastoral faaliyette bulunmasını tedbir olarak yasakladı.

Başrahip ayrıca keşişin tüm ayrıcalıklı haklarını geri aldı ve yaşananları soruşturmanın sonucunu da aktaracağı Vatikan İnanç Doktrini için Vatikan Cemaati’ne bildirdi.

Manastır, sanıkların masumiyet karinesine saygı gösterilmesini talep etmesine rağmen, gerçeklerin açıklığa kavuşturulması ve doğabilecek sorumlulukların açıklığa kavuşturulması için polis ve adli makamlarla “tam işbirliği” teklifinde bulundu.

Poblet olayla ilgili Cistercian topluluğunun güvenini geri kazanmak için açıklama yaptı. İstismarla mücadele edeceklerini belirttiler.

Manastır UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor

Monastery of Santa Maria de Poblet, Catalonia, Spain overview

Poblet Manastırı, 1991 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilen büyük bir mimari komplekstir, Avrupa’nın en önemli manastır anıtları arasında sayılabilir ve içinde, özellikle Peter’dan sonra Katalan-Aragon tacının birkaç kralının kalıntılarını barındırır.

*Cistercian: Hristiyanlığın Katolik koluna bağlı kendilerini Dünya işlerinden uzaklaştırmış keşiş ve rahibelerden oluşan bir dini cemaat.