Gazeteci Ersoy: Silahlı bir Taliban mensubu İnönü Üniversitesi'nden kabul almış - Yaziyor.Org

Gazeteci Ersoy: Silahlı bir Taliban mensubu İnönü Üniversitesi’nden kabul almış

Taliban ile Türkiye arasındaki ilişkilerin nasıl bir şekil alacağı merakla beklenirken, Gazeteci Mehmet Akif Ersoy Habertürk yayınında çarpıcı bir olayı aktardı. Kabil’den canlı yayın yapan Ersoy, yanına gelen silahlı bir Taliban mensubunun İnönü Üniversitesi’nden kabul aldığını ve evraklarını gösterdiğini belirtti.

Afganistan’da dinci terör örgütü Taliban’ın yönetimi ele geçirmesi sonrası başlayan tartışmalar devam ederken, Türkiye’nin pozisyonuna ilişkin eleştiriler de sürüyor.

“Silahlı bir Taliban mensubu İnönü Üniversitesi’nden kabul aldı”

Afganistan’ın başkenti Kabil’de yayın yapan Habertürk programcısı Mehmet Akif Ersoy’da gelişmeleri aktardığı sırada çarpıcı bir açıklamada bulundu.

“Biz yayın yaparken bir Taliban mensubu yanımıza geldi.Türkçe biliyordu, konuştu.” diyen Ersoy, “Kendisini göstermemizi istemedi. Yayın bittikten sonra bana kimliğini gösterdi. Bir yazı gösterdi. Malatya’da İnönü Üniversitesi’nden kabul almış. Türkiye’ye gitmek istediğini söyledi. Türkiye’de üniversiteden kabul aldım, Türkiye’de okuyacağım dedi. Ben de baktım evrağa.” ifadelerini kullandı.

Moderatör Hülya Hökenek’in “Afganistan’da kapıların açılması nedeniyle Türkiye’ye ciddi bir sempati var. Sıradan bir vatandaş herhalde” şeklindeki yorumuna da yanıt veren Ersoy, “Hayır hayır. Silahlı bir Taliban mensubu.” vurgusunda bulundu.