Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılan 17 kadın hakkında dava açıldı - Yaziyor.Org

Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan 17 kadın hakkında dava açıldı

Taksim’deki Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan 17 kadın hakkında düzenlenen iddianame kabul edildi. ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma’ suçlarından ayrı ayrı 2 yıl 8 aydan 7 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edilen kadınlar, hakim karşısına çıkacak.

İstanbul Taksim’de 8 Mart günü düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü sırasında slogan atan kadınlar hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüş’ suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma sonrası 17 kadın hakkında 7 yıl 8 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Suçlamaları kabul etmediler

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede 17 kadın, şüpheli sıfatıyla yer aldı. İddianamede, İstanbul Valiliği’nin, 29 Ocak 2021’de toplantı ve gösteri yürüyüş alanlarını belirlediği ve Beyoğlu, İstiklal Caddesi, Sıraselviler Caddesi, Taksim Meydanı, Galatasaray Meydanı, Şişhane Meydanı gibi alanların basın açıklaması yapılacak alanlar içerisinde bulunmadığı yer aldı.

Kadınların savunmalarına da yer verilen iddianamede 17 kadının da üzerine atılı suçlamayı kabul etmediği ifade edildi.

7 yıl 8 aya kadar hapis cezası talebi

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 17 kadının da ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme bunların hareketlerine katılma’ suçlarından ayrı ayrı 2 yıl 8 aydan 7 yıl 8 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Kadınlar önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak.

Tıklayın: Genco Erkal hakkında ‘Erdoğan’a hakaret’ten iddianame düzenlendi