Numan Kurtulmuş Bozkurt'ta konuştu: Türkiye başarılı bir sınav vermiştir - Yaziyor.Org

Numan Kurtulmuş Bozkurt’ta konuştu: Türkiye başarılı bir sınav vermiştir

İhmaller sonucu selin felakete döndüğü Bozkurt’ta selden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunan AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş, “Allah’a çok şükür, Türkiye burada. Büyük ve çok başarılı bir sınav vermiştir, yaraları sarmak konumunda” dedi.

Sel felaketinin yaşandığı Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde hasar gören esnaf ve yerleşim birimlerinde incelemelerde bulunan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş,”Allah’a çok şükür, Türkiye burada. Büyük ve çok başarılı bir sınav vermiştir, yaraları sarmak konumunda” dedi.

‘Bunların üzerinden siyaset yapılmaz’

Kastamonu Bozkurt’ta selden etkilenenleri ziyaret eden Numan Kurtulmuş, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah hayırlarını kabul etsin. Her biri bunu bir insanlık görevi olarak görüyor. Her birisi bunu bir vatandaşlık görevi olarak görüyor. Jandarmamızın ve sivil vatandaşlarımızın nasıl ellerinde küreklerle çamurları temizlediklerini gördük. Diğer şehirlerden gelen belediye mensuplarının aynı şekilde çaba içerisinde olduğunu gördük.” dedi.

Kurtulmuş, “Bunların üzerinden siyaset yapılmaz. Kim bu kadar büyük bir felaketten siyaset üretmeye kalkıyorsa eline yüzüne vurur. Böyle bir şey olmaz. Dolayısıyla burada herkes ne biliyorsa, bu yaraların sarılması için katkıda bulunmaya gayret etsin. Buradan siyaset çıkarmaya kalkmasın. Bu, doğru bir şey değildir. Vatandaşımız da zaten bunu benimsemez” diye konuştu.

‘Güçlü bir siyasi irade’

Kurtulmuş, sözlerinin devamında şunları söyledi:

“Sel felaketi siyaset dışı bir şey. Allah’a çok şükür, Türkiye burada büyük ve çok başarılı bir sınav vermiştir, yaraları sarmak konumunda. Bu tür felaketler karşısında söylediğimiz bir şey var. Üç unsurun bir araya gelmesi lazım. Güçlü bir siyasi irade, kurumların yeterlilikleri ve kurumların bu anlamdaki gücü. Bir diğeri ise çalışan insanların fedakarlığı. Çok şükür, burada bunun üçünün de yan yana geldiğini gördük. Çok hızlı şekilde inanılmaz bir güçle çalışmalarını sürdürüyorlar. Yıkılmış, yakılmış bu bölgeyi yeniden ayağa kaldırmak için gayret ediyorlar. Allah hepsinden razı olsun.”

AFAD’ın verilerine göre, sel felaketinde can kaybı 78’e yükseldi. Kastamonu’da 62, Sinop’ta 15 ve Bartın’da 1 kişinin hayatını kaybetti.