Taliban’dan basın toplantısı: Kadınlar şeriat çerçevesinde yaşamaktan mutlu olacak

Afganistan’da yönetimi ele geçiren şeriatçı Taliban ilk basın toplantısını düzenledi. Taliban sözcüsü, ABD veya uluslararası toplumdan kimseye zarar verilmeyeceğini ülkedeki kadınların da şeriat kuralları içerisinde hayatlarına devam edebileceklerini söyledi.

Afganistan’da ABD ve NATO güçlerinin ülkeden çekilmesinin ardından yönetimi ele geçiren Taliban, ilk kez basın toplantısı düzenledi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Kuran okunmasının ardından konuşmasına başladı. Mücahid, “İslam Emirliği’nin kimseye kin beslemediğini” öne sürdü. Taliban sözcüsü, “İç ve dış düşmanlar istemiyoruz” dedi.

Taliban sözcüsü Mücahid, “İslam Emirliği kimseye kin beslemiyor. Hiçbir iç veya dış düşman istemiyoruz. Afganistan’ın artık bir savaş alanı olmasını istemiyoruz. Düşmanlıklar son bulmalı, bize karşı savaşan herkesi affettik. ABD veya uluslararası toplumdan kimseye zarar verilmeyecek” ifadelerini kullandı.

‘Bize karşı savaşanlar affedildi’

Mücahid, konuşmasına şöyle devam ett:

“Topraklarımızın kimseye ve dünyada hiçbir ülkeye karşı kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Uluslararası toplumla sorunumuz olmasını istemiyoruz. Dini ilkelerimize, kurallarımıza ve düzenlemelerimize göre davranma hakkımız var. Bu, Afganların hakkı.

Bize karşı 20 yıl boyunca savaşan askerler affedildi. Batılı güçlerle çalışan kişiler de affedildi, onlardan intikam alınmayacak. Kabil havalimanında tahliye edilmeyi bekleyenlere de eve dönme çağrısı yapıyoruz, kimseye zarar verilmeyecek.”

‘Önceki hükümet o kadar beceriksizdi ki’

“Kabil’de kaos istemiyoruz. Önceki hükümet o kadar beceriksizdi ki, güvenliği sağlamak için hiçbir şey yapamadı. Bizim bir şey yapmamız gerekiyordu. Halkın güvenliğini sağlamak için Kabil’e girmemiz gerekiyordu.

‘Kadınlarımızın hakları var ve bunlardan faydalanabilecekler’

“İslam Emirliği kadınların haklarına şeriat çerçevesinde bağlıdır. Bizim kadınlarımız Müslüman. Onlar da şeriat çerçevesinde yaşamaktan mutlu olacaklar. Kadınlarımızın hakları var ve bunlardan faydalanabilecekler. Bizim çerçevemiz dahilinde çalışmalarına ve okula gitmelerine izin vereceğiz.

Medya islam kuralları içerisinde özgür ve bağımsız!

Medya özgür ve bağımsız olmaya devam edebilir ancak bazı taleplerimiz var. İslam ülkemizde en önemli değerdir. Hiçbir şey İslami değerlere aykırı olmamalı.

Şu an ülkede askeri bir durum var ve hükümetin kurulmasıyla yasalar netleşecek. Ülke çapında tam güvenlik var. Kimse kimseyi kaçıramayacak. Gün geçtikçe güvenlik durumu iyileşecek. Kimsenin ülkeyi terk etmesini istemiyoruz, af var”