Erdoğan yangınların nedenini açıkladı: CHP’li belediyeler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yetersiz müdahale sebebiyle günlerdir söndürülemeyen orman yangınlarına ilişkin A Haber yayınında konuştu. Yangınlara dair CHP’li belediyeleri suçladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yetersiz müdahale sebebiyle yaklaşık bir haftadır süren orman yangınlarına dair A Haber yayınında açıklamalarda bulundu.

“Dünyada olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarında artış yaşandı. Burada siyasete yer olmamalı” diyen Erdoğan, yayın boyunca siyaset yaptı. Muhalefeti “yalan terörü estirmekle” suçlayan Erdoğan, “Yerleşim bölgelerindeki yangının sorumluluğu kimin? Oradaki büyük şehir belediyelerinin sorumluluğundadır” diyerek suçu belediyelere attı. “Türk siyaseti maalesef muhalefetsiz bir siyasettir”, “Bir tespitin varsa dürüst yap da adam sansınlar” benzeri cümleler kurdu. Erdoğan ayrıca “Aşırı rüzgar söz konusu olmasa söndürmek kolay olacak” ve “Son 19 yılda afetlerle mücadelede profesyonel yaklaşım sergiledik. Burada yangın ortamında bile ‘Başkanımıza güveniyoruz’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Aşırı rüzgar olmasa’

Erdoğan’ın açıklamaları özetle şöyle:

“Dünyada olduğu gibi ülkemizde de orman yangınlarında artış yaşandı. Burada siyasete yer olmamalı. 8 gün içinde 187 yangın çıktı. Şu anda 15 yangın devam ediyor. Ülkemizin önemli iş adamlarından birkaçının sahibi olduğu termik santral var ki, adeta yanma tehdidiyle karşı karşıya. Az önce kendileriyle görüşme yaptım. Şu an üç bakanımız ayrıca oradalar. Bunu söndürebilmek için aşırı rüzgar söz konusu olmasa tabii ki söndürmek kolay olacak.”

‘Yalan terörü estiriliyor’

“Muhalefet ‘Burada niye uçak, helikopter yok’ diye bir yalan terörü estiriliyor. Şu anda 16 uçak var. Bugün gelenlerle 21’e çıktı. 57 helikopter var. 850 arasöz var. Bunlar çalışıyor.”

‘Bunlar ‘Hayır, bizim sorumluluğumuz yok’ diyemezler’

“Devlet olarak bizim görevimiz nedir? Bizim görevimiz birinci derecede tarım, orman, hayvancılık yani bütün bu ormanların bakımı, ıslahı ve Allah göstermesin bu yangınlar olduğu zaman bunların söndürülmesi birinci derecede bizim sorumluluğumuz. Yerleşim bölgelerindeki yangının sorumluluğu kimin? Oradaki büyük şehir belediyelerinin sorumluluğundadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi birinci derecede sorumludur. İzmir aynı şekilde, Aydın aynı şekide. Denizli de öyle. Bunlar ‘Hayır, bizim sorumluluğumuz yok’ diyemezler. Açsınlar yerel yönetimlerdeki yasayı iyice incelesinler. Bunlar ne tür bir seferberlik yaptılar? Şu anda ne yapıyorlar?

‘Rusya o halde bize 3 uçak, 4 helikopter gönderdi’

“Bugün dünya adeta yangın tehdidi altında. ABD yanıyor, Rusya yanıyor, Kanada yanıyor. Kimse kalkıp da ‘Rusya niye yanıyor’ diyemez. Ben sayın Putin’le konuştum. O halde iken bize 3 uçak, 4 helikopter gönderdi. Bu bir dayanışmadır. Afrika’nın yarısı yanıyor. Böyle bir durum var dünyada. İklim koşullarının tahrik ettiği bir durum söz konusu. Temenni ederim ki bundan tüm insanlık kurtulmuş olsun. Kanada’da 750 bin hektar alan yanmış. İspanya’da 448 orman yangını çıkmış. İtalya’da 1085 yangın çıkmış. Bunların hepsini görüp, ona göre Türk siyasetinin bunu değerlendirmesi lazım.”

’19 yılda afetlerle mücadelede profesyonel yaklaşım sergiledik’

“Bir kişi ‘Benim varım yoğum traktördür’ dedi. Bakan Mustafa Bey’e söyledim, ‘Hiç uzatmayacaksın, traktörü vereceksin’ dedim. Birçok deprem olaylarıyla karşı karşıya kaldık. Bir Bingöl, bir Simav depremi. O yıkılan yerleri adeta sıfırladık. Yepyeni TOKİ ile binalar yaptık, sahiplerine verdik. Vatandaşımızı sahipsiz bırakmadık. Bu bir güven getiriyor. Son 19 yılda afetlerle mücadelede profesyonel yaklaşım sergiledik. Burada yangın ortamında bile ‘Başkanımıza güveniyoruz’ diyorlar.”

‘Ben hemen talimat verdim’

“Hemen ‘Evini bul, yerleş, kiranı biz ödeyeceğiz’ diyoruz. Bunu yaparken 50 bin lira sana destek vereceğiz diyoruz. Muhalefetin belediyeleri böyle bir şey yapıyor mu? Ben hemen talimat verdim, ‘Evin içini donatacaksınız’ dedim. Bu ayni de olur, nakdi de olur. 50 bin liraya kadar her türlü desteği vereceğiz dedik. Şu anda valilelirimiz çalışmayı yapıyorlar.”

‘Orman yangınlar Kovid – 19 gibi bir tehdit’

“Türk siyaseti maalesef muhalefetsiz bir siyasettir. Az önce söyledim. Türkiye’de muhalefetin terörü esiyor. Bunu bir tarafa koymak mümkün değil. ABD’de, Kanada’da, Rusya’da bu kadar yer yanar, tam aksine ‘Bize de ne düşer’ diye iktidarın yanında yerlerini alır. Bizde maalesef böyle bir durum yok. Biz şu anda iktidarız. Elimizden geleni ardına koymadan yapmaya devam edeceğiz. Bizim Yüksek Askeri Şura toplantımız vardı. YAŞ’ta üye olan Dışişleri Bakanıma, İçişleri Bakanıma ‘Siz gelmeyin, bölgede kalın, çalışmalara devam edin’ dedim. Bu arkadaşlarım 8 gün orada yattılar, orada kalktılar. Milletvekili arkadaşlarım da öyle. Biz dertliyiz. Bu yerler yanıyorsa bizim ciğerimiz de yanıyor. Öyleyse elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yapacağız. Amerika ne yapmış, Yunanistan ne yapmış? Bunu ben bilmeyeceksem iktidar olarak kim bilecek? 19 yılda tecrübe edindik. Bizden önce yapılanları da gördük. Siyasetin içinde 40 yıl tecrübem var. Hep birlikte bu çalışmayı yürüttük. Orman yangınları da şu an tüm dünyanın mücadele ettiği adeta Kovid-19 gibi uluslararası bir tehdittir.”

‘Hayvan sahiplerine ödemelerini yapacağız’

“Muhalefetin yaptığı yalan terörüdür. Bir tespitin varsa dürüst yap. Dürüst yap da adam sansınlar, biz de oradan bir şeyler kapalım. Hırvatistan yanıyor. Televizyonda konuşuyorlar, ‘Canlılar yandı’ eyvallah. Yahu yangın olur da ormandaki canlılar yanmaz mı? Biz bu canlıların sahiplerine hepsine ödemelerini yapacağız.

(Yanan alanların imara açılacağı iddialarına yanıt olarak) Bay Kemal’e vereceğim bir cümlelik cevap var: Benim Kültür ve Turizm Bakanına vermiş olduğum böyle bir yetki yok. Kendisi müddei olarak dürüst ise ispat etmesi lazım. Ormanlar yansın, buralarda biz beton yığını binalar inşa edelim, haşa! Ben dikey mimariye karşı olduğuğunu söyleyen bir insanım. Betona nasıl olur da sahip çıkarım? Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil.

Buradaki belediyeler CHP’li belediyeler. Eğer buralarda imar planlamalarını yaparken buraları eğer ormandan yerler vermek suretiyle, maki gruplarından yer vermek suretiyle inşaatlar yapılmışsa bunun sorumlusu sensin. Senin belediyelerin. Burada biz AK Parti olarak her türlü müdahaleye varız. Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak şu anda o belediyelerin olduğu yerlerde birçok yerleri yıktık, yıkmaya devam ediyoruz. Bay Kemal bu yıkılan yerlerden senin haberin yok mu?”

‘Fidan dikmeye devam edeceğiz’

“19 yıl içerisinde 5 milyon 400 bin ağaç diktik biz. Hâlâ da dikmeye devam ediyoruz. Yanan yerler böyle kel mi kalacak? Belli bir süre var. O süre dolmadan dikimi yapamıyorsunuz. Birçok yerde daha çok ağaç dikimini teşvik ediyorum. Bir an önce yetişmiş ağaçlarla görülmeye değer hale gelsin. Bazı yerlerde okul çocuklarımızla fidanları dikiyoruz. Bundan sonra bunu yapmaya devam edeceğiz.”

‘Ciğerlerimizi yakanların, ciğerlerini yakarız’

“Şu anda önce gözaltına alınanlar vardı, sonra tutuklananlar oldu. Tutuklananların ailesinde PKK’ya iltisaklı olduklarını tespit ettik. Geçen yıl Hatay’daki orman yangınlarında bu işi çok açık net yaşadık. Bu yıl yaşamadık dememizin anlamı yok. Böyle bir şey var mı, yok mu polis teşkilatımız, istihbarat örgütümüz incelemelerini yapıyor. Varsa tabii ki üzerine üzerine gideceğiz. Bizim ciğerlerimizi yakanın tabii ki ciğerlerini yakacağız. Ortada bir cinayet var.”