Orman yangınları bütçesi kayıp; 190 milyonluk bütçe ortada yok!

Orman Genel Müdürlüğü’nün 4.2 milyar TL olan 2021 bütçesinden orman yangınları için 193 milyonluk payın yüzde 1.75’ini kullandığı ortaya çıktı. Orman yangınları için ayrılan bütçenin yüzde 98’ine ne olduğu ise bilinmiyor. 

6 Ayda sadece 3,4 milyonu kullanılmış

Ülkenin birçok kentinde aynı anda başlayan ve hala kontrol altına alınamayan orman yangınlarıyla mücadele ediliyor. Bazı noktalarda yangına su taşıyan halk ve yerel yöneticiler, sürecin yönetilememesine tepkili. Hal böyleyken Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM), 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda, 4,2 milyarlık bütçeden orman yangınları için ayrılan 193 milyonluk payın ilk 6 ayda sadece yüzde 1,75’ine denk gelen 3,4 milyon lirasının kullanıldığı ortaya çıktı. Cumhuriyetin haberine göre, OGM 26 helikopter için sadece bin lira ödenek ayırmış. Uçak ve helikopter hangarı için 40 milyon, yangında iletişim amaçlı kullanılan telsizler için 10 milyon lira bütçe oluşturulmuş ancak bu bütçeler de kullanılmamış.   

CHP’li Emir kayıp bütçeyi sordu

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, OGM’nin 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nu Meclis’in gündemine taşıyarak, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

OGM’nin 2021 yılı için orman yangınlarına yönelik yalnızca 193 milyon TL’lik kaynak ayırdığını ifade eden Emir, “Her gün yüzlerce hektar orman alanı göz göre göre yanarken, OGM yangınlara yeterince müdahale edemiyor. Çünkü tüm uyarılara rağmen yangına hazırlıksız yakalandılar. Bütçe kalemleri de bu hazırlıksızlığı net bir şekilde ortaya koyuyor. Türk Hava Kurumu’nun (THK) uçaklarını hangarda çürüten, ‘Yangına helikopterlerle müdahale edeceğiz’ diyen OGM, 26 helikopter alımı için ise bin liralık ödenek ayırmış. Açıkça ifade etmeseler de ‘Biz bu yıl helikopter almayacağız’ demişler” diye belirtti.   

Aynı başlık altındaki diğer kalemlere bakıldığında da durumun değişmediğini kaydeden Emir, “Uçak ve helikopter hangarı inşaatı için 40 milyon TL ödenek ayrılmış ama işin gerçekleşme durumu sıfır. Sayısal el telsizleri için 15 milyon TL kaynak ayrılmış yine işin gerçekleşme durumu sıfır. ‘Orman Yangınları Karar Destek Sistemi yazılım alımı yapacağız’ demişler, 3 milyon 400 bin TL kaynak ayırmışlar. Bu işi de yapamamışlar. Sıfıra sıfır, elde var sıfır. OGM’nin 2021 bütçesi 4,2 milyar TL ama orman yangınlarıyla mücadele için ayrılan bütçe yalnızca 193 milyon 496 bin TL, bunun da yalnızca 3 milyon 395 bin TL’si harcanmış. Kaynağın geri kalan yüzde 98’lik kısmının ne olduğu da bilinmiyor” dedi.