AKP’yi bekleyen tehlike: Korkmaz yolsuzluk iddiasında bulunabilir

Wall Street Journal’da yer alan habere göre Sezgin Baran Korkmaz, ABD’de yargılanması halinde AKP hakkında yolsuzluk iddiasında bulunabilir.

ABD merkezli ekonomi gazetesi Wall Street Journal (WSJ), Sezgin Baran Korkmaz hakkındaki iade mücadelesinin zaten gergin olan ABD-Türkiye ilişkilerini kötü yönde etkileyebileceğini yazdı. Gazete, Korkmaz’ın Türk hükümetiyle ilgili yolsuzluk iddiasında bulunabileceğine dikkat çekti.

İki ülke de iadesini istiyor

Korkmaz, ABD’nin isteği üzerine -Türkiye’deki şirketleri aracılığıyla- kara para aklama suçlamasıyla 19 Haziran’da Avusturya’da tutuklanmıştı. Türkiye’de de hakkında benzer suçlamalar bulunan Korkmaz için iki ülke de Avusturya mahkemesinde iade davası açtı.

Sedat Peker’in iddiaları

Korkmaz, hakkında Türkiye’de geçen 29 Aralık’ta başlatılan soruşturmadan önce, 5 Aralık’ta eşiyle birlikte İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıkmıştı.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Korkmaz’la yurt dışına çıkmadan önce görüştüğünü ve “Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurt dışına çık. Yukarının haberi var, bu parayı da sil, sorun çıkacak” dediğini öne sürmüştü.

AKP’yi bekleyen tehlike

WSJ haberinde ekonomik göstergelerin kötü gittiği Türkiye’de hükümet yetkililerinin yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya olduğu ve gittikçe büyüyen sığınmacı kriziyle mücadele ettiğine dikkat çekildi. Korkmaz’ın ABD’de yargılanması halinde ‘mahkemede Türkiye’deki hükümetle ilgili olarak ortaya çıkabilecek yolsuzluk iddialarının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışında ülkenin imajını düzeltme çabalarına zarar verebileceği’ iddia edildi.

Haberde Korkmaz hakkındaki iade mücadelesinin ‘Ermeni soykırımı’ kararı, S-400’ler ve Suriye konularında zaten gergin ikili ilişkileri daha da kötüye götürebileceği öne sürüldü.

ABD hazinesini 511 milyon dolar zarara uğratmakla suçlanıyor

Türkiye’de Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı altı şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti.

İstanbul Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Korkmaz, gerçeğe aykırı belge düzenlemek, kara para aklamak ve ABD hazinesini 511 milyon dolar zarara uğratmakla suçlanıyor.

Tıklayın: Türk Hava Kurumu’ndan Sezgin Baran Korkmaz açıklaması

Tıklayın: Merdan Yanardağ, Sezgin Baran Korkmaz ile yaptığı görüşmeyi anlattı

Tıklayın: Gazeteci Serkut Bozkurt: Sezgin Baran Korkmaz’dan para alan 12 gazeteciden biri Ahmet Hakan