Kurtulmuş’tan seçim barajı açıklaması: Yüzde 5’e indirilmesi Türkiye şartlarında makul görünüyor

Numan Kurtulmuş, seçim barajı için “Yüzde 5’e indirilmesi Türkiye şartlarında makul görünüyor” ifadesini kullandı.

AKP Grup Başkanvekili Numan kurtulmuş, seçim yasasına hazırlığına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, seçim barajı için “Bu barajın yüzde 5’e indirilmesi Türkiye şartlarında makul görünüyor” ifadesini kullandı.

Milliyet Gazetesi Yazarı Abdullah Karakuş’un sorularını yanıtlayan Kurtulmuş, “Seçim Yasası çalışması sürüyor, barajın düşürülmesinde mutabakat var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

Çalışılıyor. Diğer partilerle mutabakat aranacak. Yani seçim barajının çok yüksek olduğunu yıllardır söylüyoruz. Aslında bu yeni sistemin gereği ortaya çıkan ittifaklar dolayısıyla seçim barajı hemen hemen geçersiz olmuştur. Yani şu anda Parlamentoda 11 parti var, başka partilerin listesinden ittifaklar içerisinden seçime girebiliyor. Zaten partilerin kendi kimliklerini koruyarak ittifak yapabilmelerinin önünü açıldı, bunun yasal zemini oluşturuldu. Dolayısıyla benim de şahsi kanaatim, bu barajın yüzde 5’e indirilmesi Türkiye şartlarında makul görünüyor. Tabi nihayetinde bunu da yine en geniş mutabakatla yapmanın uygun olacağı kanaatindeyim.

Tıklayın: AKP: Katarlı itfaiyeciler Türkiye’de sınavsız yangın söndürecekmiş

Tıklayın: AKP’li Milletvekili, İmamoğlu’nun montajlı fotoğrafını paylaşıp hakaret etti

Tıklayın: Konya’da Kürt aile katledildi, AKP’li Alpay Özalan HDP ve CHP’yi kınadı!