Halkın yangını söndürmesine izin verilmiyor, yangın 3 köye daha sıçradı

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Dereköy ve Gedikler köylerinde askerlerin açtığı ateş sonucu başlayan orman yangını, Ormanyalı, Boydaş ve Çakmaklı köylerine yayıldı. Belediyenin çağrısıyla yangını söndürmeye gidenler ise “Özel güvenlik bölgesi” denerek engellendi.

Dersim’in Hozat ilçesinde Amutka Karakolu’na giden zırhlı araca yönelik saldırının ardından 30 Temmuz’da başlatılan askeri operasyonda, Dereköy ve Gedikler köylerinin kırsal kesimlerinin bombalanması sonucu orman yangını çıktı. Dereköy ve Gedikli köylerinde üç gündür süren orman yangını, Ormanyalı, Boydaş ve Çakmaklı köylerine yayıldı. 

Polis izin vermedi

Dersim’de bulunan siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin üye ve yöneticileri, halkla birlikte yangına müdahale etmek amacıyla köylere doğru yola çıktı. Hozat’ın ilçe girişinde durdurulan gruplar, polisler tarafından engellendi. Valilik kararını gerekçe gösteren polis ile gruplar arasında tartışma yaşandı. Engellemelere rağmen grup ilçeye giriş yaptı. CHP’li milletvekillerinin valilik ile yaptığı görüşmenin ardından siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan heyetin, yangın bölgesine gitmesine izin verildi.   

Polis engelini aşan heyete asker engeli

Oluşturulan 10 kişilik heyet, gazetecilerle birlikte yangın bölgesine doğru hareket etti. Ancak heyet Çaytaşı köyü yakınlarında askerlerce durduruldu. Yangın bölgesinin “özel güvenlik bölgesi” olduğunu öne süren askerler, heyetin bölgeye girişine izin vermedi.   

Heyet, engelleme üzerine bölgeden ayrıldı.   

Bölge sakinlerinin iddiası: Yangın bilerek çıkarıldı

Hozatlılar, yangının askerler tarafından bilinçli olarak çıkarıldığını söyledi. Yangın bölgesinin 1990’lı yıllarda boşaltılan köyler olduğunu ve yıllardır girişlerin engellendiğini aktardı.