ATO’dan ‘aşısızlar pandemisi’ uyarısı: Vaka sayıları 40 bini bulabilir

ATO Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, artan vaka sayıları için ‘aşısızlar pandemisi’ yorumunda bulunurken, önümüzdeki hafta vaka sayılarının yeniden 40 bini bulabileceğini belirtti.

Ankara Tabip Odası (ATO) Genel Sekreteri Muharrem Baytemür, aşılama sürecinin etkisiyle 8 Haziran’dan bu yana hiçbir sağlık çalışanının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmediğini belirtti. Beytemür, artan vakalara dikkat çekerek önümüzdeki hafta sayının 40 bini bulabileceğini söyledi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre; ATO Genel Sekreteri Baytemür, koronavirüs salgınında aşının etkilerini anlatırken sağlık çalışanları üzerinden örnek verdi. Baytemür, şu ana kadar aşı olup hayatını kaybeden 2 sağlık çalışanı olduğunu belirtti. Baytemür, “Bu arkadaşlarımızdan birinin böbrek nakli, diğer arkadaşımızın ise metabolik sendromu vardı. Onlar haricinde yaşamını yitiren olmadı. Onlar da 8 Haziran öncesiydi” dedi.

“Aşısızlar pandemisi”

Günlük vakaların yeniden 20 binleri bulmasının bayram hareketliliğinden kaynaklı olduğunu söyleyen Baytemür, “Yaşadığımız durumu en iyi anlatan tanım da aşısızlar pandemisi” ifadesini kullandı.

Önümüzdeki haftalarda vaka sayısının 40 binleri de bulabileceğini söyleyen Baytemür, “Kalabalık ve kapalı ortamlara girişlerde, toplu seyahatlerde aşı şartı istenebilir. Böylece önlem alınmış olur. Avrupa’da da benzeri yaptırımlar insanları harekete geçirmede etkili oldu” dedi.

Tıklayın: En ölümcül bulaşıcı hastalıklardan olan Çiçek hastalığı 1979’da aşıyla yok edildi

Tıklayın: Yunanistan’da yasaklara uymayanlara 200 bin Euro’ya kadar para cezası öngörülüyor

Tıklayın: Covid-19 hastalarına tarihi geçmiş ilaçlar veriliyor