Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Küçükkaya istifa etti

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, görevinden istifa ettiğini duyurdu.  Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un, gazetinin çalışanlarını sendikadan istifaya zorlama baskısı nedeniye istifa ettiğini açıkladı.

Cumhuriyet gazetesinde yönetim değişikliğinin ardından göreve getirilen ve 3 yıldır genel yayın yönetmenliğini yürüten Aykut Küçükkaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini açıkladı.  

‘Ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen’

Küçükkaya, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun’un kendisine Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile başlayacak toplu iş sözleşme görüşmeleri öncesinde “sendika üyesi gazetecileri istifa etmeye zorlaması” yönünde istekte bulunduğunu kaydetti.

Küçükkaya, “Gelinen noktada ‘ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın’ çizgisine geldi“ ifadelerini kullandı.  

Küçükkaya, “Cumhuriyet Gazetesi’nin savunduğu ilkelere yakışmayan, emek ve sendika karşıtı tavır nedeniyle tercihimi yazıişleri ekibimden, Cumhuriyet’e büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarımdan ve gazetem Cumhuriyet’le özdeşleşmiş sendikadan yana alıyorum“ diyerek istifa ettiğini duyurdu.  

‘Tavrımı sendikadan yana alıyorum’

Küçükkaya’nın açıklamasının tamamı şöyle:  

“7 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilen vakıf toplantısında yönetim kurulu üyelerinin oybirliğiyle Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildim. 3 yıldır bu görevi büyük bir onur ve gururla yürüttüm. Yazıişleri ekibimle birlikte gazetecilikte, habercilikte büyük başarılara, ödüllere imza attık. En büyük mutluluğun 27 yıldır Cumhuriyet ailesinin bir üyesi, emekçisi olmamdır. Bu hafta başında Cumhuriyet Vakfı Başkanı Sayın Alev Coşkun tarafından, “Türkiye Gazeteciler Sendikası’yla başlayacak toplu iş sözleşme görüşmeleri öncesi sendika üyesi olan editöryal kadrodaki arkadaşlarımı sendika üyeliğinden istifa ettirmem, bu yönde görüşmeler yapmam” istenmiştir. Gelinen noktada olay “ya çalışma arkadaşların istifa edecekler ya da sen genel yayın yönetmenliğini bırakacaksın” çizgisine geldi.   Cumhuriyet Gazetesinin savunduğu ilkelere yakışmayan, emek ve sendika karşıtı tavır nedeniyle tercihimi yazıişleri ekibimden, Cumhuriyet’e büyük emek veren tüm çalışma arkadaşlarımdan ve gazetem Cumhuriyetle özdeşleşmiş sendikadan yana alıyorum. Bugün (29 Temmuz 2021) itibarıyla 27 yıldır büyük bir gururla çalıştığım gazetem Cumhuriyetten, 3 yıldır yürüttüğüm Genel Yayın Yönetmenliği görevimden istifa ediyorum. Bugüne kadar hep desteğini hissettiğim Cumhuriyet ailesine, çalışma arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Saygılarımla…”  

Cumhuriyet Gazetesi emekçilerinden imza kampanyası

Küçükkaya’ya destek veren Cumhuriyet çalışanları gazetede imza kampanyası başlattı. Küçükkaya’nın istifasının kabul edilmemesini isteyen çalışanlar, kuruma ‘kuruluş değerlerine dönme çağrısı’ yaptı. Yazarlar Orhan Bursalı, Özlem Yüzak ve Mine Söğüt de imzalarıyla Küçükkaya’ya destek verdi.