Tunus Cumhurbaşkanı, başbakanı görevden aldı ve meclisin yetkilerini dondurdu

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said; meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekilliği dokunulmazlıklarını askıya aldığını ve Başbakan el-Meşişi’yi görevden aldığını açıkladı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ‘ülkenin içinde bulunduğu olağanüstü koşullar’ nedeniyle meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını belirterek, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını bildirdi.

‘İç savaş’ iddiası

Tunus Cumhurbaşkanlığı’nın yayımladığı videoda, ülkedeki askeri komuta kademesinin ve güvenlik yetkililerinin katıldığı bir toplantı sonrasında konuşan Said, ‘Tunus’un içinde bulunduğu yağma, yangın ve durum karşısında ülkeyi kurtarmak için olağanüstü önlemler alması gerektiğini’ belirterek isim vermediği bazı grupların belirli bölgelerde iç savaş çıkarmak için para topladığını öne sürdü.

Said, birkaç ay önce almaları gereken bu kararları Meclis Başkanı ve Başbakan Hişam el-Meşişi ile yaptığı istişareler sonrasında aldığını ifade etti.

Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını askıya aldığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi’yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyuran Said, söz konusu kararlardan sonra bir genelge yayımlanacağını ve kararların hemen yürürlüğe gireceğini aktardı.

Yeni hükümet kurulacak

Said, genelgeler biçiminde gerekli kararların duyurulmaya devam edeceğini, atayacağı başbakan ile yeni bir hükümet kurulacağını ve hükümetin cumhurbaşkanı liderliğinde kalacağını kaydetti.

Anayasayı ve halkın çıkarlarını korumak üzere bu kararların kaçınılmaz olduğunu savunan Said, yolsuzluk dosyalarını ortaya çıkarma gerekçesiyle başsavcılık görevini de üstlendiğini belirtti.

Tıklayın: Rusya’dan Montrö Boğazlar Sözleşmesi açıklaması

Tıklayın: Su kesintisinden sonra İran’da elektrik ve internet de kesildi

Tıklayın: Fransa Bilim Kurulu, normale dönüş için 2023’ü işaret etti