Türkevi binasının maliyeti ortaya çıktı: 291 milyon dolar

Temeli AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atılan New York’taki Türkevi binasının 291 milyon 260 bin 400 dolara mal olduğu öğrenildi.

Türkiye, ABD’nin New York şehrinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi’nin karşısında 32 katlı bir gökdelen inşa etti. Eylül 2017’de AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan ve bu yıl hizmete açılması planlanan Türkevi’nin maliyeti ortaya çıktı.

Sözcü Gazetesi’nin, Dışişleri Bakanlığı’nın verilerinden elde ettiği bilgiye göre New York’taki Türkevi binasının maliyeti 291 milyon 260 bin 400 dolar. (Bugünkü döviz kuru ile 2 milyar 488 lira)

Sonbaharda açılacak

Yapımını İC İçtaş İnşaat’ın ABD’li Tishman’la birlikte üstlendiği proje 35 kat yüksekliğinde. Yaklaşık 20 bin metrekare alana sahip yeni Türkevi binası, bugüne kadar Türkiye devletinin yurt dışında yaptığı en büyük ekonomik harcama özelliğini taşıyor.

171 metre yüksekliğindeki binadan BM Daimi Temsilciliği ve New York Başkonsolosluğu’nun yanı sıra 200 kişilik oditoryum, toplantı ve sergi salonları, 20 araçlık otopark ve üstünde lojmanları yer alacak.

Sonbaharda açılışı planlanan binanın dış cephe çalışmaları bitirildi, dekorasyon ve ince işçilikleri yapılıyor.

Tıklayın: İki devlet, tek yandaş: Cengiz Holding, Azerbaycan’a açılıyor!

Tıklayın: AKP ve MHP emekliye bayram ikramiyesi teklifini reddetti: Çetelerin borçlarını silerken elleri titremedi

Tıklayın: Tekstil işçisinden Erdoğan’a mektup: Sana hakkını ancak beşli çete helal eder