Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yangın çıktı

Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen ekipler, yangını kontrol altına aldı. Yangını çııkaran kişi gözaltına alındı.

Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği’nin (AOÇ) Çankaya ilçesi sınırlarında yer alan arazisinde öğle saatlerinde yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Ekipler, yangının söndürülmesi için çalışma başlattı. Yükselen dumanlar Eskişehir yolunda sürücülere zor anlar yaşattı.

Mansur Yavaş olay yerine gitti

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da olay yerine giderek, çalışmaları takip etti. Yavaş burada yaptığı açıklamada, “Yangını bir kişi çıkarmış. Aldığım bilgiye göre o şahıs güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı” dedi

Kontrol altına alındı

Arazi üzerindeki 5 hektarlık otluk alanda etkili olan yangına,  itfaiye ekipleri karadan, Orman Genel Müdürlüğü ekipleri de havadan müdahale etti. Kontrol altına alınan yangında ekiplerin soğutma çalışmaları sürüyor.

Bu arada kundaklama şüphesiyle gözaltına alınan şahsın akli dengesinin yerinde olmadığı iddia edildi.

Polis, yangının çıktığı otoyolun yanındaki alanda yoğun güvenlik önlemi aldı. Bölgeden çıkan duman nedeniyle aksayan ulaşımın düzenli işlemesi için trafik ekiplerince sürücülere kontrollü geçiş sağlandı.

Saray yapılırken de arazi zarar görmüştü

Ankara’nın kültürel, tarihi ve ekolojik olarak en önemli simgelerinden ve şehir merkezindeki oksijen kaynaklarından AOÇ’de, 2013’te inşasına başlanan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile buna bağlı yol ve çevre düzenlemeleri nedeniyle binlerce ağaç sökülmüş, AOÇ’in simge durumundaki konumu büyük zarar görmüştü