UNESCO’dan Türkiye’ye Ayasofya uyarısı

UNESCO’ya bağlı Dünya Mirası Komitesi, statüsü camiye çevrilen Ayasofya ve Kariye’ye ilişkin Türkiye’den rapor istedi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) bağlı Dünya Mirası Komitesi, Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişikliklerle ilgili Türkiye’den rapor istedi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Dünya Mirası Komitesi, Türkiye’nin Ayasofya ve Kariye’de yapılan değişikliklerle ilgili güncellenmiş rapor sunması için 1 Şubat 2022 tarihine kadar süre tanıdı.

Diyalog ve iş birliği çağrısı

Ayasofya’nın camiye çevrilmesinin etkileri konusunda derin endişe duyduğunu belirten Komite, Türkiye’nin Ayasofya ve Kariye müzelerinin statüsünü değiştirme niyeti hakkında Komite’ye bilgi vermemesi ve diyalog kurmamasından derin üzüntü duyduğunu da ifade etti.

Çin’de düzenlenen yıllık toplantısında Dünya Mirası listesini gözden geçiren Komite, Ayasofya ve Kariye’deki değişikliklerin, bu varlıkların Üstün Evrensel Değeri üzerinde potansiyel etkileri olabileceği uyarısı yaparak Türkiye’yi bu varlıklar üzerinde önemli değişiklikler yapmadan önce uluslararası diyalog ve iş birliğine çağırdı.

Liverpool listeden çıkarıldı

Doğal ya da kültürel bir varlığın Dünya Mirası listesine alınabilmesi için Üstün Evrensel Değer ölçütünü karşılaması gerekiyor. Komite’nin, bu niteliğinin korunmadığını düşündüğü varlıkları ‘Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne alma, hatta tamamen Dünya Mirası Listesi’nden çıkarma yetkisi bulunuyor. Son olarak İngiltere’nin Liverpool kenti, yeni inşa edilen modern binaların kentin özgünlüğünü ve bütünlüğünü bozduğu gerekçesiyle listeden çıkarılmıştı.

1985’ten beri listede

Türkiye, 1985 yılından beri Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Ayasofya’yı ve hemen ardından Kariye’yi geçen yıl camiye çevirmişti. Her iki kültürel varlık da camiye çevirme kararı öncesinde müze statüsündeydi.

Tıklayın: Ayasofya’da Atatürk’e hakaret sonrası AKP’den açıklama

Tıklayın: Dini Özgürlükler Raporu: Türkiye, dini azınlıkların haklarını kısıtlıyor

Tıklayın: Gezi’nin yıl dönümü öncesi Taksim Camii açılışı