İsrail’de aşı karşıtları sokağa çıktı, Başbakan Bennett’ın evinin önünde eylem yaptı

İsrail’de aşı karşıtları, Başbakan Bennett’ın açıklamaları sonrası evinin önünde bir araya gelerek eylem yaptı.

İsrail’de aşı karşıtları, Başbakan Naftali Bennett’ın koronavirüs aşısı ile ilgili açıklamasını protesto etmek için gösteri düzenledi. Bennett’in Raanana şehrinde bulunan evi önünde toplanan göstericiler, Bennett’ın yaptığı açıklamayı kınadı. Gösteriye müdahale eden İsrail polisi, 5 kişiyi gözaltına aldı.

“Protestocular polisin direktiflerine uymadı”

Polis yaptığı açıklamada, bir grup protestocu öğleden sonra Başbakan’ın Raanana’daki evine geldiğini ve kamu düzenini bozarak oradaki trafiği kapattığını duyurdu. Polis, “Olay yerinde hazır bulunan polis ekipleri, protestocuların protesto yerine geçmelerini istedi ancak protestocular polisin direktiflerine uymadı. Polis ekipleri protestocuları tahliye etmeye başladı ve beş kişiyi kamu düzenini bozma ve polis personeline saldırma şüphesiyle tutukladı” ifadelerini kullandı.

‘Onları başkalarına zarar vermemeye ikna edin’ demişti

İsrail Başbakanı Bennett dün yaptığı açıklamada, ülkede artan vakalar nedeniyle henüz aşılanmamış yüz binlerce vatandaşa aşı yaptırma çağrısında bulunmuştu. Bennett, “Aşıları reddetmek sağlığı, çevreyi, tüm İsrail vatandaşlarının özgürlüğünü, çalışma özgürlüğümüzü ve çocuklarımızın eğitim özgürlüğünü tehlikeye atıyor. Aşı olmayı reddedenler hepimize zarar verir çünkü herkes aşılanırsa, hepimiz günlük rutinimizi sürdürebiliriz” ifadelerini kullanmıştı.

Bennett ayrıca, halktan çevrelerindeki insanlara aşı olmaları için baskı yapmalarını talep etmiş, “Aşıyı kimlerin reddettiğini bilen herkese sesleniyorum, onları başkalarına zarar vermemeye ikna edin, vazgeçmeyin” demişti.

5 milyondan fazla kişi aşı oldu

Öte yandan İsrail’de şu ana kadar 5 milyon 283 bin kişiye koronavirüs aşısı uygulanırken, birkaç hafta önce 12-18 yaş arası yaş grubu da aşılamaya başlamıştı.

Tıklayın: Fransa Bilim Kurulu, normale dönüş için 2023’ü işaret etti

Tıklayın: Erdoğan ‘hedef 5 bin’ demişti; vaka sayısı 11 bini aştı

Tıklayın: Vali Ali Yerlikaya, İstanbul’da yapılan aşı sayısını açıkladı