BM Güvenlik Konseyi’nden Erdoğan’a kınama

Kapalı Maraş’ta pilot bir bölgenin açılacağını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, BM Güvenlik Konseyi’nden kınama geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs konusundaki tutumunu kınadığını açıkladı.

‘Maraş’ta hayat yeniden başlayacaktır’ demişti

Erdoğan’ın, KKTC ziyareti esnasında Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının açılacağına dair sözleri, Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından BM Güvenlik Konseyi’ne taşınmıştı. Erdoğan’ın sözlerine ABD, AB, Rusya, İngiltere ve Fransa da tepki göstermişti. Erdoğan, Kıbrıs harekatının 47. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, “Maraş’ta hayat yeniden başlayacaktır” diyerek açılmanın Kapalı Maraş’ın yüzde 3,5’una tekabül eden pilot bölgeyi kapsayacağını söylemişti.

“Konsey, önceki kararlarına ve açıklamalarına aykırı olan bu tek taraflı eylemlerden derin endişe duyuyor”

BM Güvenlik Konseyi, Erdoğan’ın Kıbrıs’ta iki devletli çözüm ve Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının daha açılacağını açıklamasına ilişkin sözlerini kınayarak, ‘adil bir çözüm’ çağrısında bulundu.

AFP tarafından yayımlanan ve diplomatların üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtilen açıklamada, “Güvenlik Konseyi, Türk liderlerin Kıbrıs’taki açıklamalarını kınıyor. Konsey, önceki kararlarına ve açıklamalarına aykırı olan bu tek taraflı eylemlerden derin endişe duyuyor” denildi.

Tıklayın: Mustafa Akıncı’dan Erdoğan’ın müjdesine tepki

Tıklayın: Alaattin Çakıcı iddiası: Ana vatandan onay çıkıncaya kadar Kıbrıs’ta ikamet etmek zorunda kalacak!

Tıklayın: Kuzey Kıbrıs’ta Kutlu Adalı cinayetini araştırmak için komite kuruldu