13 milyar TL yetmedi, Diyanet ek bütçe talep etti

2021 için 13 milyar lira bütçe ayrılan Diyanet; parayı az bularak ek bütçe talebinde bulundu.

AKP’nin din işlerinden sorumlu Diyanet İşleri Başkanlığı, din görevlilerinin halka tam olarak ulaşamadığını savunarak bu konuda yeni önlemler alınmasını istedi. Özellikle büyük kentlerdeki site tarzı yapıların civarında Kuran kursu açılması gerektiği savunuldu.

Ek bütçe talebi

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre 2021 için 13 milyar lira bütçe ayrılan Diyanet, “Kurum bütçesinin her yıl yaklaşık yüzde 96-97’si personel giderlerinden oluşmakta, yüzde 3-4’ü ile hizmetler icra edilmektedir. Yurt içi ve yurt dışında geniş bir coğrafyada yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için, personel gideri dışındaki cari giderler ve yatırım ödeneğinin artırılması gerekmektedir” diyerek ek bütçe de istedi.

Raporda, mezra gibi nüfusun çok az olduğu yerlere de din görevlisi görevlendirilmesi istendi ve “Köy ve mezralarda da din görevlisi bulunması zorunludur. Zira ezan okunması, namaz kılınması, Kur’an okunması, düğün, sünnet, cenaze gibi durumlarda din hizmetleri halkın temel ihtiyaç mesabesinde talep ettiği bir hizmet olduğu için burada maliyet hesabı yapılmamaktadır” görüşü savunuldu.

Tıklayın: Diyanet, dini istismar edenlerin profilini çıkardı!

Tıklayın: Diyanet TV’nin Ramazan yayınlarını yapacağı lüks teknenin günlüğü 35 bin lira!

Tıklayın: Diyanet, icraya verdiği esnaftan kirayı faiziyle istiyor