‘Yanarlı dönerli’ sema gösterisine yasal işlem başlatılacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medyada gündem olan ışıklı ve kıvılcımlı sema gösterisi hakkında yasal işlem başlatacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sosyal medyada gündem olan ışıklı ve kıvılcımlı sema gösterisine tepki gösterdi, “Yasal işlem başlatacağız” dedi.

Henüz nerede gerçekleştirildiği belirlenemeyen etkinlikte, bir semazenin eteklerine ve kollarına meşale ve ışıklandırılmalar takılarak sema gösterisi sergilendi. Olayın videosu sosyal medyada gündem oldu. Bazı Twitter kullanıcıları, gösteriye dair genellikle kıvılcımlı meyve tabakları için söylenen “yanarlı dönerli” nitelemesini kullandı.

Semazenin gösterisiyle ilgili Twitter hesabından bir açıklama yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Sosyal mecralarda paylaşılan semazen kıyafeti ile yapılan gösteri hakkında yasal işlem başlatacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın belirlediği şartlara aykırı olarak, aslına uygun olmayan sema töreni ve gösteri yapılamaz. Bu edepsizliği kınıyorum, konunun takipçisi olacağız” dedi.