Sivas Katliamı sanığı Ahmet Turan Kılıç öldü

Sivas Katliamı davasında müebbet hapse mahkum edilmesine rağmen cezası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilerek serbest bırakılan Ahmet Turan Kılıç öldü.  

2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Oteli’de aralarında aydın ve sanatçıların bulunduğu 33 kişiyi katledilmesinde rol oynayan ve katliam davasında idam cezası verilen Kılıç’ın cezası daha sonra ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildi.

Daha sonra AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın affıyla serbest bırakılan Ahmet Turan Kılıç, 87 yaşında öldü.  

Kılıç hakkında verilen idam kararı, idam cezasının kaldırılmasının ardından ağırlaştırılmış müebbet hapse dönüştürülmüştü.

27 yıl cezaevinde kalan Kılıç, Adli Tıp Kurumu’nun hakkında verdiği sağlık raporu doğrultusunda Anayasa’nın 104’üncü maddesinin 16’ıncı fıkrası hükmü uyarınca 31 Ocak 2021’de tahliye edildi.  

Katliama dair fotoğraflardan birinde elinde benzin bidonu ile kalabalık güruhun arasında otele doğru yürüyen kişi olduğu öne sürülen ve “Laik düzen yıkılacak”, “Yaşasın şeriat” sloganları atarak ırkçı-gerici kalabalığı kışkırttığı tanık polis ifadelerinde yer alan Kılıç, yandaş medya tarafından bugüne dek “masum bir televizyon tamircisi” ve “Ahmet Dede” olarak lanse edilmeye çalışıldı.  

Akit Gazetesi, dün hayatını kaybeden Kılıç’ın ölümü sayfalarına “Sivas mazlumu Ahmet dede hakk’a yürüdü” başlığı ile taşıdı.