Sahil kentleri için uyarı: Vakalar artacak

Uzun süredir süren kısıtlamaların ardından tam açılma dönemine girilmesi, turizm sezonunun başlaması ve bayram tatilinin bu sürece denk gelmesi tatil bölgelerinde olağan üstü yoğunluğa neden oldu. Uzmanlar, tüm yoğunluğa ve kalabalığa karşı tedbirlerin alınmamasının vaka sayılarının arttıracağı uyarısında bulundu.

Delta varyantı tehdidiyle artan vakalara rağmen turizm sezonu ve bayram tatiliyle birlikte sahil kentlerinde hareketlilik artıyor. Yurt içi ve yurt dışından gelen turistlerle birlikte oteller dolu, plajlarda iğne atsan yere düşmez durumda. Nüfusları neredeyse 5-6 katına çıkan sahil kentlerindeki tabip odaları başkanları bu durum nedeniyle yaşanacak olan vaka artışlarına dikkat çekiyor.

‘Muğla’da aşı oranlarının yüksek olması yetmez’

Evrensel’e konuşan sahil kentleri tabip odası başkanları bu tedbirsizlik ve yoğunluğa karşı tehlikeye dikkat çekti.

Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin, kentteki aşılama oranının ülke genelinden yüksek olduğuna işaret ederek “Buna rağmen yoğun yerli ve yabancı turist girişinin olduğu Muğla’da Delta varyantına bağlı olarak vaka artışı yaşanacaktır. Tek başına Muğla’da aşı oranlarının yüksek olması ülkemiz genelini düşündüğümüzde pandeminin kontrolü açısından pek anlam ifade etmez. Ülkemizin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine hedef nüfusun en az yüzde 75’inin kısa sürede aşılanması gerekir” diye konuştu.

Yakın zamanda vaka sayılarında artışlar olacak’

Pandeminin halen devam ettiğini, insan hareketliliğinin Muğla başta olmak üzere sahil kesimlerinde kontrolsüz bir şekilde yoğunlaşmasının pandemiyle mücadeleyi olumsuz etkileyeceğini ifade eden Şahin “Yakın zamanda vaka sayılarında artışlar olacak” diye konuştu.

‘Hastane kapasiteleri yetersiz’

Muğla genelinde nüfus yoğunluğunun hızlı artmasının özellikle Datça, Bodrum, Milas, Fethiye ve Marmaris ilçelerindeki hastane kapasitelerinin yetersizliğine neden olacağını ifade eden Şahin, “Pandemide tükenme noktasına gelen sağlık çalışanları bu ek yükleri kaldıracak durumda değil. Bazı ilçelerimizde özellikle hekimlerde istifalar başladı. İl Sağlık Müdürlüğünün mevcut çalışmalarının bu aşamada yeterli olmadığını düşünüyoruz. Pek çok meslektaşlarımızdan bu konuda şikayetler almaktayız” dedi.

‘Mobil aşılama hizmeti verilmeli’

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, önlemlerin tamamen kaldırıldığını ve pandemi bitmiş gibi bir havanın oluşturulduğunu söyledi. Ancak günlük vaka sayılarının 7 bine çıktığını hatırlatan Çamlı, “Vatandaşta bir rehavet havası oluştu. Nerdeyse pandemi öncesi yaşama dönme havası var” dedi.

Delta varyantının hızlı yayılmaya başladığına dikkati çeken Çamlı, “Özellikle İngiltere’de Rusya’da vakaların neredeyse tamamını bu varyant oluşturuyor. Ruslar da turizm için Antalya’ya akın ediyor. Şu anda Antalya’da delta varyantında ciddi artışlar var” diye konuştu.

‘Kontrolsüz kalabalıklar risk’

Turizm hareketlenmesiyle sahil bölgelerinde ciddi bir nüfus artışının olduğunu ifade eden Çamlı, kontrolsüz kalabalıkların enfeksiyonun yayılmasında ciddi bir risk oluşturduğunu belirtti.

Türkiye’de iki doz aşısını olan kesimin de yüzde 22-23 düzeyinde olduğunu dile getiren Çamlı “Yani toplumun yüzde 23’ünün aşılandığını biliyoruz. Bu bağışıklık ve varyanta karşı da çok düşük bir aşılanma seviyesi” diyerek kurallara uymazsak 4. pikin yaşanmasının sürpriz olmayacağını dile getirdi.

Son dönemde aşılama sayılarının da düştüğüne dikkati çeken Çamlı “Bayramda ASM’ler kapalı. Bayram tatili de araya girince aşılamada ekstra bir düşüş öngörülebilir. Bu nedenle özellikle aşı merkezlerinin sayısı arttırılabilir, aşı istasyonları kurulabilir ve mobil aşı hizmetleri hayata geçirilebilir. Hatta tatil merkezlerine mobil aşılama götürülebilir. Kısacası aşıya vatandaşın ulaşımı daha kolay hale getirilebilir” dedi.