EMEP Genel Başkanı’ndan muhalefete eleştiri

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Afganistan’dan Türkiye’ye gelen göçe dair “Yerli milli muhalefet anlayışıyla savaş tezkerelerine onay verenler, AKP’nin dış politik hamlelerine destek atanlar bugünkü Afganistan göçünden sorumludur” dedi.

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Türkiye’nin Afganistan’daki askeri planı ve Afganistan’dan göç dalgasına ilişkin tartışmalara dair açıklamalarada bulundu. Akdeniz, ” ‘Yerli milli’ muhalefet anlayışıyla savaş tezkerelerine onay verenler, AKP’nin dış politik hamlelerine, NATO hedeflerine destek atanlar bugünkü Afganistan göçünden sorumludur” dedi.

EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, sosyal medya hesabından, AKP’nin dış politikasına tezkerelerle ortak olan muhalefetin mülteciler konusundaki tutumunu eleştirdi.

ABD’nin Türkiye’yi Afganistan’da savaş bataklığına ittiğini ifade eden Akdeniz, “‘Yerli milli’ muhalefet anlayışıyla savaş tezkerelerine onay verenler, AKP’nin dış politik hamlelerine, NATO hedeflerine destek atanlar bugünkü Afganistan göçünden sorumludur” dedi.

Akdeniz’in paylaşımları şöyle:

“Afganistan göçü üzerine tartışmalara dair:
1- “Yerli milli” muhalefet anlayışıyla savaş tezkerelerine onay verenler, AKP’nin dış politik hamlelerine, NATO hedeflerine destek atanlar bugünkü Afganistan göçünden sorumluludur.”

“2- ABD Türkiye’yi Afganistan’da savaş bataklığına itiyor. ABD çıkarları için ölecek tek gencimiz yok! Emperyalizm savaş ve göç üretir. İşbirliğine sonuna kadar hayır.

“3- AKP’nin Afganistan politikasına karşı çıkarken savaştan kaçan masum insanlar suçlanamaz. “Misafir”, “geri göndereceğiz” söylemi iktidar dilidir. Avrupa sağının dilidir. Gerçekliği yoktur. Mülteci Hakları evrenseldir, AKP’nin yaptığı gibi yok sayılamaz.”

“4-AKP’nin son Afganistan hamlesi ile göçmen kaçakçılarına gün doğdu. Transfer ücretleri yükseldi. Göç yok sayılarak yok olacak bir dolgu değildir. Sebebi ve sorumluluğu politiktir. Yaşanacak İnsani dramlar da bu kapsamdadır.”

“5- Dün Suriye göçünde olduğu gibi bugün Afganistan göçünde patronlar el ovuşturuyor. Avrupa’nın ucuz emek deposu Türkiye’ye yeni ve daha ucuz iş gücü geliyor. Sorun göçmen işçiler değil patronlardır, işçileri rekabete zorlayan kapitalist sömürü düzenidir.”

“6-AKP’nin göçü demografik malzeme yapma niyetine dair eleştiriler yabana atılamaz. Ama bundan dolayı milyonlarca mülteci “cihatçı terörist” olarak suçlanamaz. Mültecilerin AKP’ye dair hayal kırıklığı artmış bulunuyor. Laiklik adına yanlış refleks gösterenler sahayı görmüyor.”

“7- Türkiye mülteci pazarlığı ve Geri Kabul anlaşmasıyla Avrupa’nın göçmen deposu haline getirildi. Bu durum her göç olgusunun Türkiye’de birikmesi demek. Mülteci pazarlığına hayır, geri kabul anlaşması derhal iptal edilmelidir.”

Ercüment Akdeniz, daha kapsamlı bir analizi Evrensel’deki köşesinde yer verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuya ilişkin “Kuvai Milliye” göndermerli bir paylaşımla “dünyaya seslenmiş”, “Beni Erdoğan’la karıştırmayın. Kuvayi Milliye geleneğinden geliyorum. Kimse kaçtığı yere askerimi bekçi; ülkemi de mültecilere açık hapishane yapamaz!” demişti.