Kur'an kursunda asılı bulunan 12 yaşındaki çocuğun dosyasına gizlilik kararı! - Yaziyor.Org

Kur’an kursunda asılı bulunan 12 yaşındaki çocuğun dosyasına gizlilik kararı!

Muş’ta imamlığını amcasının yaptığı Kuran kursunda tuvalet kapısına asılı bulunan ve intihar ettiği ileri sürülen 12 yaşındaki M.H.Y.’nin dosyasına gizlilik kararı getirildi.

TIKLAYIN: Kuran kursunda asılı bulunan çocuk hayatını kaybetti

Diyarbakır ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, ortak yazılı açıklama yaparak olayın takipçisi olacaklarını belirtti.

Muş’un Karşıyaka Mahallesi’nde “Heyderîyan Medresesi” olarak adlandırılan Kuran kursunda yatılı olarak 3 aydır eğitim gören 12 yaşındaki M.H.Y. adlı çocuğun intihar girişiminde bulunduğu ileri sürülen ve 14 Temmuz’da  yaşamını yitiren M.H.Y.’nin soruşturma dosyasına gizlilik kararı getirildi. Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, ortak yazılı açıklama yaparak, olayın takipçisi olacaklarını kaydetti.   

Yapılan ortak açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Emniyet fezlekesi 14 Temmuz’da Muş Cumhuriyet Başsavcılığına intikal etmiştir. Muş Barosu yönetimi, dosyanın takibi ve bilgi edinmek için soruşturma savcısı ile 16 Temmuz tarihinde görüşme gerçekleştirmiştir.

Yapılan görüşmede ‘soruşturma dosyası hakkında kısıtlama kararı alındığı’ bu sebeple dosyanın içeriği hakkında bilgi verilemeyeceği hususu Muş Barosu yönetimine iletilmiştir.

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi ve Muş Barosu Çocuk Hakları Komisyonu olarak, öncelikle kısıtlama kararının kaldırılması gerektiğini ve etkin bir yargısal faaliyette bulunulması hususunda soruşturma makamının yükümlülüklerinin bulunduğunu hatırlatır, kısıtlama kararının kaldırılması anından itibaren aşamalarda kamuoyuna detaylı bilgi verileceği hususunu bilgilerinize sunarız”