Milas’da orman eylemi

Yaşam savunucuları, Milas’da bulunan Akbelen Ormanları’nın maden için kesilmesine karşı eylem yaparak, yetkilileri uyardı. 

Yaşam savunucuları, Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy Mahallesi Akbelen ormanında ağaç kesimine karşı eylem yaptı. Orman girişinde dört saat boyunca yolu geçişe kapatan yaşam savunucuları, “Bir ağaç daha eksiltmeyeceğiz”,  “Akciğerimi rahat bırak”,  “Canım ağaç sen çok yaşa”, “Ormanımızdan ellerinizi çekin” dövizleri taşıdı.

‘Akbelen Ormanları bizim akciğerimizdir, vermiyoruz’

Açıklamayı yaşam savunucularından Hasan Yorulmaz ile İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Nejla Işık okudu.

Akbelen Ormanı’nın kesiminin hukuksuz olduğu belirtilen açıklamada, “Çok sıkıntılıyız, çok stresliyiz. Akbelen Ormanları bizim akciğerimizdir, vermiyoruz, kestirmiyoruz dememize rağmen bu talan neden? İkizköylüler olarak her zaman sonuna kadar savunacağız” denildi.

‘Ölüyoruz artık yeter’

Açıklamada, 40 yıldır termik santralin zehirli gazı ve tozu nedeniyle Milas halkının yaşadığı sağlık sorunlarına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: “Akbelen Ormanları’nı kaybedersek kömürün tozu ile hastalık hızla İkizköy ve çevresine yayılacak. Ne için, kimin faydasına sağlığımızdan oluyoruz? Ölüyoruz, artık yeter. Bu ölümcül kararları alanların kanun önünde hesap vermesini istiyoruz.”

Yaşam savunucuları, eylemini ağaç kesiminin olmayacağı bilgisini alması üzerine sonlandırdı. 

Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), daha önce de Milas İkizöy’deki Akbelen ormanlarında maden işletme izni verilmesi hakkında Orman Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcıları hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.