İran ve ABD arasında ‘mahkum takası’ pazarlığı

İran Hükümet Sözcüsü Rebii, ABD ile ‘mahkum takası’ konusunda görüşmeler yapıldığını açıkladı.

İran devlet televizyonunun haberine göre İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, ABD ile muhtemel mahkum takası konusunda açıklamalarda bulundu.

“İranlıları rehin almakta ısrar eden ABD yönetimi oldu”

Tahran’ın, ABD’de tutuklu bulunan ya da herhangi bir ülkede ABD’nin talebiyle tutuklanan İran vatandaşı ‘siyasi mahkumların’ ülkeye dönmesi karşılığında İran’da tutuklu bazı ABD vatandaşlarını serbest bırakacağını belirten Rebii, “Önceki ABD yönetimine bu konudaki hazırlığımızı iletmiştik ancak müzakere masasına oturmayı reddeden, İranlıları rehin almakta ısrar eden ABD yönetimi oldu” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bu konudaki yaklaşımının olumlu olduğuna dikkati çeken Rebii, “Bu konudaki müzakereler devam ediyor. Müzakerelerin bir sonuca ulaşarak, İranlı tutukluların serbest bırakılması ve ülkemizin çıkarlarının sağlanması halinde ilerleyen günlerde konuyla ilgili bilgi verilecektir” ifadelerini kullandı.

2020’de de ‘mahkum takası’ yapılmıştı

ABD’de bazı İran vatandaşları yaptırımları ihlal etmek suçlamasıyla tutuklu bulunuyor. İki ülke arasında daha önce de mahkum takası yapılmıştı. Son olarak İran’da tutuklu eski bir ABD askeri ile ABD’de tutuklu İranlı bir bilim insanı Haziran 2020’de eş zamanlı olarak serbest bırakılmıştı.

Tıklayın: Biden duyurdu: ABD, Afganistan’dan çekilme tarihini erkene aldı

Tıklayın: DSÖ’den pandemi açıklaması: Afrika için en kötüsü henüz yaşanmadı

Tıklayın: Tokyo’da koronavirüs nedeniyle OHAL ilan edildi