Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile TRT’nin yönetim yapısında değişiklik

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yönetim yapısında değişikliğe gidilen TRT’nin yeni Yönetim Kurulu’nda yer alan isimler şaşırtmadı. Yeni yönetimde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin ile Sabah yazarı Hilal Kaplan yer aldı.  

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunun (TRT) yönetim yapısında değişikliğe gidilip, yeni atamalar yapıldı.  

Yeni düzenleme ile önceki yönetmelikte “Genel Müdür, Yönetim Kurulunun başkanıdır” ibaresiyle aynı isim tarafından yürütüleceği belirtilen TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü fonksiyonları ayrıldı. Böylece  Yönetim Kurulu Başkanlığı “karar organı”, Genel Müdürlük ise “icra organı” olarak ayrıldı. Yapılan son değişiklikle TRT Yönetim Kurulu üye sayısı da 7’den 9’a çıkarıldı.  

TRT’de hem Genel Müdür hem de Yönetim Kurulu Başkanı koltuğunda oturan İbrahim Eren’in görev süresinin dolmasıyla yerine Mehmet Zahid Sobacı atandı.

Yeni Yönetim Kurulu Başkanı ise Ahmet Albayrak oldu.

Yeni Yönetim Kurulu’na Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin ile Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan da girdi.  

Hilal Kaplan’ın TRT’nin yönetim kuruluna alınması sanal medyada gündeme oturdu. Yapılan yorumlar sonrası “Hilal Kaplan” hashtagi Twitter’da kısa sürede Trend Topic (TT) oldu.  

Yeni Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu:   

– Prof. Dr. Ahmet Albayrak (YK Başkanı) Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi  

– Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı (Genel Müdür-YK Üyesi) Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı  

– Doç. Dr. Oğuz Göksu (YK Üyesi) Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü personeli  

– Atakan Yılmaz (YK Üyesi)  

– Mücahid Eker (YK Üyesi) İletişim Başkanlığı Medya Koordinatörü  

– Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin (YK Üyesi) Siyaset bilimci-sosyolog, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu  

– Hilal Kaplan Öğüt (YK Üyesi) Sabah ve Daily Sabah yazarı  

– Meryem İlayda Atlas Çetin (YK Üyesi) Daily Sabah Yayın Koordinatörü, SETA araştırmacısı  

– Doç. Dr. Veysel Kurt (YK Üyesi) İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi, SETA araştırmacısı