24 yıllık cinayet çözüldü, katil 'zamanaşımı'ndan serbest bırakıldı - Yaziyor.Org

24 yıllık cinayet çözüldü, katil ‘zamanaşımı’ndan serbest bırakıldı

Kocaeli’de 1997 yılında kaybolan İbrahim Karakuş’un kayınbiraderi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Katil zanlısı ‘zamanaşımı’ndan serbest bırakıldı.

Kocaeli Darıca’da evli ve 1 çocuk babası olan fiziksel engelli İbrahim Karakuş (29), 1997 yılının nisan ayında kayboldu. Polise kayıp başvurusunda bulunan Karakuş ailesi, yıllarca oğullarını aradı, ancak sonuç alamadı. İbrahim Karakuş’un o tarihte öldürüldüğünü değerlendiren Kocaeli Cinayet Büro Amirliği ekipleri, geçen aylarda dosyayı tekrar açarak araştırmaya başladı.

İbrahim Karakuş’un en son görüldüğü yer ve kişileri belirleyen ekipler, Kocaeli, İstanbul ve Bursa’da düzenlenen operasyonlarla Karakuş’un eşi Ç.K. (46), baldızı G.G. (43), kayınbiraderi O.G. (41) ve baldızının o dönemde eşi olan E.A.’yı (48) gözaltına aldı. İfadeleri alınan aile üyeleri, İbrahim Karakuş’un o tarihte Gebze’deki Eskihisar Kalesi yakınlarında O.G. tarafından tabanca ile vurularak öldürüldüğü ve gömüldüğünü söyledi. İfadelerde, Karakuş’un yanındaki gümüş kemerin de O.G. tarafından İstanbul Kapalıçarşı’da satıldığı ortaya çıktı.

Ceset bulunamadı, katil ‘zamanaşımı’ nedeniyle serbest bırakıldı

Gazete Duvar’dan yer alan habere göre ifadelerinde birbirlerini suçladıkları öğrenilen aile üyeleri, Emniyet’te tamamlanan işlemlerinin ardından Gebze Adliyesi’ne sevk edildi. Karakuş’un cesedi ise, Eskihisar Kalesi’nde 1997 yılından bu yana yapılan restorasyon çalışmaları ve kale çevresindeki yeni yapılaşmalardan dolayı bulunamadı. adliyeye sevk edilen şüpheliler, 24 yıl önceki olayın zaman aşımına uğraması nedeniyle savcılıktaki işlemlerin ardından serbest bırakıldı.

Zamanaşımı nedir?

Dava zamanaşımı, suçun işlendiği tarihten itibaren belli bir süre geçtiği halde dava açılmamış veya dava açılmasına rağmen kanuni süre içinde sonuçlandırılmamış ise, devletin cezalandırma hakkından vazgeçmesi ve ceza davasının düşmesi sonucunu doğuran bir ceza hukuku kurumudur.

Türk Ceza Kanunu’na göre dava zamanaşımı süresi, her suç için kanunda belirlenen cezanın üst sınırı dikkate alınarak ayrı ayrı belirlenir.

  • Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda 30 yıl,
  • Müebbet hapis cezasını gerektiren suçlarda 25 yıl,
  • Yirmi yıldan aşağı olmamak üzere hapis cezasını gerektiren suçlarda 20 yıl,
  • 5 yıldan fazla ve 20 yıldan az hapis cezasını gerektiren suçlarda 15 yıl,
  • 5 yıldan fazla olmamak üzere hapis veya adlî para cezasını gerektiren suçlarda 8 yıl geçmesiyle ceza davası hakkında düşme kararı verilir.

Tıklayın: Emniyet müdür yardımcısı, ekibindeki polis tarafından öldürüldü