Tutuklanan tütün üreticilerinin WhatsApp grubu suç kanıtı sayıldı

“Yetki belgesi” şartına karşı çıkıp eylem yaptıkları için tutuklanan tütün üreticilerin kurdukları ‘Tütün Yasası Bilgilendirme’ adlı WhatsApp grubu suç kanıtı olarak değerlendirildi.

TIKLAYIN: Tütün eylemine katılan 10 tütüncü tutuklandı

Yetki belgesi alınmadan tütün ticareti yapılmasının yasaklamasını protesto ettikleri için tutuklanan 10 üreticiye kurdukları WhatsApp grubu sorguda soru olarak yöneltildi.

Tarım Bakanlığı’nın 1 Temmuz’dan itibaren satış belgesi olmaksızın tütün satılmasını yasaklayan kanunu protesto için Adıyaman’da otoyolu kapatan 10 üretici dün tutuklandı.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; üreticilerin kurduğu ‘Tütün Yasası Bilgilendirme’ adlı WhatsApp grubu suç kanıtı gibi değerlendirilerek, sorguda soru olarak yöneltildi.

İşçilere kanuna aykırı toplantıya katılıp dağılmama, kamu kurumu faaliyetini cebir ve tehdit kullanarak engellemek suçları yöneltildi. WhatsApp grubu kurmak ve yol kapatma eylemi sırasında içerisinde hasta bulunan bir ambulansı geri göndermek de suçlamalar arasında yer aldı.

Üreticilerin avukatı Murat Bilgiç “WhatsApp grubundaki konuşma ve yazışmalar suç oluşturmamaktadır” dedi. Ancak mahkeme kuvvetli suç şüphesinin bulunması, muhtemel cezanın üst sınırı, kaçma ve delilleri karartma ihtimalinden ötürü çiftçileri tutukladı.

TIKLAYIN: Adıyaman’da MHP’den 6 istifa