MHP oy kaybında birinci sıra,da AKP’nin oy kaybı yüzde 11

MetroPOLL’ün ‘Bu pazar seçim olsa önceki seçimde oy verdiğiniz partiye tekrar oy verir misiniz?’ sorusunu yöneltiği ankat sonucunda MHP’nin en fazla oy kaybeden parti olduğu görüldü. AKP’nin kaybı ise gözardı edilmeyecek boyutta.

MetroPOLL Araştırma’nın her ay düzenli olarak yaptığı Türkiye’nin Nabzı anketine göre bir önceki seçime kıyasla en çok seçmen kaybeden parti MHP oldu.

Ankette halka “Bu pazar seçim olsa önceki seçimde oy verdiğiniz partiye tekrar oy verir misiniz?” sorusu yöneltildi. Cevaplar doğrultusunda pazar milletvekili seçimi olsa 24 Haziran 2018 seçimlerinde oy verdiği partiye oy vereceklerin dağılımı şöyle oldu:

  • 24 Haziran’da oy verdiğim partiye oy veririm yüzde 61
  • Başka bir partiye oy veririm yüzde 15.8
  • Kararsızım yüzde 8,3
  • Fikrim yok yüzde 7,0

AKP oy kaybı yüzde 11

Seçmenin ‘aynı partiye oy verme’ eğilimine bakıldığında ise ankete göre muhalefet kanadında en çok seçmen kaybeden parti, yüzde 20 ile Saadet Partisi. İkinci sırada yüzde 15,7 ile CHP var.

İktidar kanadında en çok seçmen kaybeden parti MHP. Daha önce MHP’ye oy veren yüzde 51,6 “Başka bir partiye oy veririm” dedi. Kararsız ve fikri olmayanlarla beraber MHP’nin seçmen kaybı yüzde 55,3.

AKP seçmeninin yüzde 11’i başka bir partiye oy vereceğini söyledi. Kararsız ve fikri olmayanlarla beraber AKP’nin toplamda seçmen kaybı yüzde 25,1 oldu.