Kadıköy’de kilisenin üstüne çıkıp oynayanlar serbest bırakıldı

Kadıköy’deki Surp Takavor Kilisesi’nin duvarının üstüne çıkarak oynayan 3 kişi serbest bırakıldı. 2 kişi hakkında adli kontrol şartı kararı alındı.

Kadıköy’deki Surp Takavor Ermeni Kilisesi’nin duvarının üstüne çıkarak oynayan ve tepkilerin ardından gözaltına alınan 3 kişi serbest bırakıldı. 2’si hakkında adli kontrol şartı kararı alındığı belirtildi. 

İstanbul Valiliği, Kadıköy’de bulunan Surp Takavor Ermeni Kilisesi’nin kapı duvarının üstüne çıkan 3 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, “11.07.2021 Pazar günü saat: 00.55 sıralarında Caferağa Mahallesi Khalkedon Meydanında, Surp Takavor Kilisesi’ne araçla gelen bazı şahısların, giriş kapısı üzerine çıkarak uygunsuz davranışlar sergiledikleri tespit edilmiştir. Yapılan çalışmalarda; şüpheli Y.E.U ve Ö. F.A ile aracın sahibi O.Y adlı şahıslar 12.07.2021 günü ikametlerinde yakalanmışlardır. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. İbadethaneye yapılan bu çirkin davranışı kınıyoruz” denilmişti.

ikisi adli kontrol şartı olmak üzere 3’ü serbest bırakıldı

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’na getirilen 3 şüpheliyi de savcılık, konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbirinin uygulanması talebiyle hakimliğe sevk etti. 

Anadolu 5. Sulh Ceza Hakimliği şüpheliler Ömer Faruk A. ve Yunus Emre U.’nun “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçundan konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbiri uygulanmamasına karar verdi. 

Hakimlik, şüpheli Ozan Y. hakkında konutu terk etmemek şeklindeki adli kontrol tedbirinin uygulanması talebinin reddine karar verdi. Şüpheliler serbest bırakıldı. 

Kilisenin yönetim kurulu üyesi şikayetçi olmadı

Emniyette ifade veren ve kilisenin yönetim kurulunda olan müşteki Karabet Baliyev olaydan bir yurttaş vasıtası ile bilgi sahibi olduğunu belirterek, “Bahse konu olayı videoda gördüm, kilisenin duvarına çıkan kişileri tanımam. Ben kilisenin yönetim kurulundayım, bu konu ile ilgili her hangi bir art niyet görmüyorum, bu kişiler zarar vermemiştir” diyerek şikayetçi olmadı.

Ne olmuştu?

Kadıköy’deki Surp Takavor Ermeni Kilisesi’nin önündeki meydanda toplanan grup çalan müzikle eğlendi. Gruptaki 3 kişi kilisenin kapı duvarının üstüne çıktı. Bir kişi kapının üstünde otururken diğer iki kişi ise burada oynamaya devam etti. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler tepki çekti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, görüntülerin ardından “Mabetlere yapılan saygısızlık herkese karşı saygısızlıktır” açıklaması yaptı.