‘Müzik sektöründe yaşanan sorunlar araştırılsın’ teklifi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi

İYİ Parti’nin müzik sektöründe yaşanan sorunların araştırılması için verdiği önerge AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Meclis Genel Kurulu’nda gerçekleştirilen gündem dışı konuşmaların ardından partilerin grup önerileri ele alındı. AKP’nin gündem ve çalışma saatleriyle ilgili grup önerisi kabul edilirken; İYİ Parti’nin, ‘Müzik sektörünün sorunları ve sektör çalışanlarının taleplerine kapsayıcı çözümler bulunması’, HDP’nin ‘Bağımsız ve tarafsız bir medyanın oluşması’, CHP’nin ‘Tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlar’ın araştırılması önergelerinin ele alınması ise AKP-MHP reddedildi.

İYİ Parti’nin önerisi

İYİ Parti TBMM Grubu’nun paylaştığı önerge gerekçesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘müzik yasağı’ açıklaması hatırlatılarak ‘müzik ve eğlence sektörünün normalleşme döneminde ayakta kalmak için destek beklediği ama yasakların sektör çalışanlarının umutlarını ortadan kaldırdığı’ kaydedildi.

İktidarın salgın koşullarını ‘siyasi ajandasını hayata geçirmek için kullandığını böylelikle otoriter eğilimlerinin daha görünür bir hal aldığı’ belirtilen gerekçede şu ifadeler kullanıldı:

“Kamuoyunda bütün yasak ve sınırlamaların kaldırılması beklenirken müzik yasağının 24.00 olarak belirlenmesi yalnızca müzik ve eğlence sektörünün sorunlarını derinleştirmekle kalmamakta, aynı zamanda iktidarın kültür ve sanat faaliyetlerinin toplumu dönüştürücü etkisinden ne denli endişe ettiğini açıkça ortaya koymaktadır.”

Tıklayın: ‘Kamu bankalarından alınan krediler araştırılsın’ teklifi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Tıklayın: CHP, Marmara Denizi’ndeki salya araştırılsın istedi, AKP ve MHP reddetti

Tıklayın: ‘Peker’in iddiaları araştırılsın’ teklifi, AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Tıklayın: Ruhsar Pekcan hakkındaki önerge AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Tıklayın: ‘Esnafa destek’ önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

Tıklayın: AKP ve MHP emekliye bayram ikramiyesi teklifini reddetti: Çetelerin borçlarını silerken elleri titremedi