Türk Telekom’dan HDP’ye sansür

Türk Telekom, HDP’nin miting çağrısında geçen ‘faşizm’ kelimesi nedeniyle mesaj yayımlamayı reddetti, HDP’li Saruhan Oluç Meclis kürsüsünden tepki gösterdi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda ‘Demokrasi için bir nefes’ sloganıyla miting organize etti. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın da katılacağı miting öncesi HDP İzmir İl Örgütü, mitinge katılım çağrısı amacıyla mesaj yayımlamak istedi.

Faşizmden memnun, anılmasından rahatsız

Telekomünikasyon şirketi Türk Telekom, İzmir HDP il binasına yapılan saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ı da anan mitinge katılım mesajını, içerisinde ‘faşizm’ ifadesi geçtiği gerekçesiyle yayımlamadı.

“Denizler kazanacak, faşizm kaybedecek”

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan ve konuyu gündeme getiren HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP’nin mitingi düzenleyen ve katılımcılarının arasında olduğunu belirterek Türk Telekom’un uygulamasına tepki gösterdi. HDP İzmir İl Örgütü’nün, “Perşembe günü Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak mitinge tüm halkımız davetlidir. Denizler kazanacak, faşizm kaybedecek” mesajının Türk Telekom tarafından içerisinde ‘faşizm’ ibaresi geçtiği gerekçesiyle yayınlamadığını belirten Oluç şunları söyledi:

“Buradaki ‘Deniz’ hatırlarsanız, İzmir il örgütümüzde katledilmiş olan Deniz Poyraz arkadaşımızın ismidir. Bu mesajı Türk Telekom yayınlamayı reddediyor ve diyor ki: ‘Faşizm’ kelimesi nedeniyle bu mesajı yayınlamıyoruz.’ Yani sormak istiyoruz Türk Telekom’a. ‘Faşizm’ lafı sizi niye rahatsız etti? Deniz Poyraz’ı katletmiş olan bir faşist ve ırkçı zihniyeti kınamaktan, lanetlemekten, bundan niye rahatsızlık duyuyor Türk Telekom da bu mesajı yayınlamıyor? Siz Deniz Poyraz’ı katletmiş olanları mı savunuyorsunuz? O cinayeti mi savunuyorsunuz Türk Telekom? Sormak istiyoruz. Kabul edilebilir bir durum değil; düşünce ve ifade özgürlüğü açısından kabul edilebilir değil, toplantı ve gösteri yürüyüşleri açısından kabul edilebilir değil. Ya, emniyetin, valiliğin izin verdiği bir mitingin duyurusunu Türk Telekom yaptırmıyor. Kınıyoruz ve protesto ediyoruz.”

Tıklayın: Çerkes örgütlerinden Deniz Poyraz açıklaması: Sessiz kalmayacağız

Tıklayın: Beştaş: Deniz Poyraz cinayetinin arkasında iktidar ve küçük ortağı var

Tıklayın: Polis, Deniz Poyraz’ın ailesini tehdit etti