Diyarbakır’da Erdoğan hazırlığı: Ev ve iş yerlerinde GBT sorgusu yapıldı!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti öncesi binlerce kişiye GBT sorgusu yapıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yarın Diyarbakır’a yapacağı gezi öncesi geçiş güzergahındaki ev ve iş yerleri Genel Bilgi Taraması (GBT) sorgusundan geçirildi.

Sur ilçesinde çatışmalarda tahrip edilen Fatih Paşa (Kurşunlu) Camisi’nde Cuma Namazı kılacak olan Erdoğan, HDP Diyarbakır il binası önünde bekleyenleri de ziyaret edecek. Erdoğan daha sonra valilik binası önünde saat 17.00’de kamuoyu ile paylaşılmayan ‘toplu açılış töreni’nde konuşma yapması bekleniyor.

Caddelerde temizlik yapıldı

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre kayyım atanan Diyarbakır Büyükşehir ile Kayapınar, Yenişehir, Sur ve Bağlar Belediyesi’nin temizlik görevlileri, Erdoğan’ın geçiş güzergahlarındaki bulvar, cadde ve bağlantılı ara sokaklarda temizlik yaparken, tüm güzergahta şimdiden güvenlik üst seviyeye çıkarıldı.

GBT sorgusu yapıldı

Erdoğan’ın geçiş güzergahındaki Kamışlo Bulvarı, Çevlik, Urfa ve Elazığ Caddesi’ne bakan ev ve iş yerleri ile binlerce kişinin günler öncesinde GBT sorgusu yapılırken, ikamet edenlerin de kimlik bilgileri toplandı. Uygulamaya yüzlerce polis seferber edildi.

Kente gelen Süleyman Soylu ayrıldı

Erdoğan’ın kentte gelişi öncesi ilk defa böyle bir uygulama yapılırken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ise dün sessiz sedasız kente gelip ayrılması dikkati çekti. Erdoğan için yarın bulvar ve caddelerin kapatılacağı belirtildi. Kayyımın yönettiği Büyükşehir Belediyesi’nden kent halkına mesaj gönderilerek, Erdoğan’ın yapacağı mitinge katılım çağrısı yapıldı.

Trafiğe kapatılacak yollar

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada ise, Sur içerisine Dağkapı-Tek Kapı-Çiftkapı Urfa Kapı ve Mardin Kapı noktalarından sadece yaya geçişine izin verilecek, araç geçişleri yasaklanacak. Çiftkapı’dan Mardin Kapı istikametine Turistik Cadde, Ekinciler Caddesi, Lise Caddesi, Eski Hal Kavşağı ile Hintlibaba caddesi arasındaki Ali Emiri Caddesi, Çiftkapı ile Paşa Konağı arasında Hintlibaba caddesi, Çiftkapı’dan içkale saray kapısı istikametinde, araç parkına izin verilmeyecek. İstasyon Caddesi, Sezai Karakoç Kongre Merkezi ve Valilik binası etrafındaki yollar araç trafiğine tamamen kapatılacak.

Tıklayın: Anket: MHP baraj altı, Erdoğan kaybediyor

Tıklayın: Erdoğan: Artan trafiği karşılamak için artık elimizde tek imkan vardı, o da Kanal İstanbul

Tıklayın: Erdoğan’ın akrabası gözaltına alındı