Sosyal medyada özelleştirmeye tepki gösteren vekiller, oy verme zahmetine katlanmamış! - Yaziyor.Org

Sosyal medyada özelleştirmeye tepki gösteren vekiller, oy verme zahmetine katlanmamış!

MKE’nin anonim şirkete dönüştürülmesini düzenleyen kanun teklifi oylamasına, muhalefet partilerinden birçok vekilin katılmadığı ortaya çıktı. Oylamaya katılmayan isimler arasında Kemal Kılıçdaroğlu, Veli Ağbaba ve Lütfü Türkkan gibi isimler yer aldı. Oylamaya katılmayan isimlerin ortak noktası ise kanun teklifini sosyal medya üzerinden eleştirmek oldu.

AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can’ın Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) özelleştirilmesine ilişkin kanun teklifi, 30 Haziran’da TBMM Genel Kurulu’nda 63’e karşı 259 oyla kabul edilmişti.

Kanuna Türk Metal Sendikası tepki göstererek, Milli Piyade Tüfeği’nin (MPT) üretiminin özel sektöre verilmesi girişimine karşı eylemler yaptığını hatırlatmıştı ve yapılan açıklamada “Türk Metal geçmişte olduğu gibi bugün de, MKE’nin özelleştirilmesi, fona devredilmesi ya da buna benzer girişimlerle kamunun elinden çıkarılmasına kesin olarak karşıdır ve karşı olmaya devam edecektir” denilmişti.

‘Ya paraya doymadınız mı siz?’ diyen Kılıçdaroğlu, oylamaya katılmadı

Diken tarafından derlenen habere göre TBMM’nin sayfasında da olan açık oylamaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere birçok üst düzey partili katılmadı.

Kılıçdaroğlu, 22 Haziran tarihli partisinin grup toplantısında şöyle konuşmuştu:

“Hangi gerekçeyle Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nu anonim şirkete dönüştürüyorlar? Erdoğan tayfası Cumhuriyet’ten intikam almak istiyor. Ya paraya doymadınız mı siz?”

Oylamaya katılmayan ve MKE’nin özelleştirilmesinin önünü açan kanun TBMM’den tepki gösteren bir diğer isim de CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’ydı.

Veli Ağbaba oylamaya katılmadı

Ağbaba Twitter hesabından şöyle söyledi:

“Üniversite mezunları iş bulamıyor, bunlar üçer beşer maaş alıyor! AKP’nin vekil eskileri Tarım Kredi Kooperatifleri’ni çiftlik yaptı, ballı maaşlar alıyorlar! Özelleştirdikleri tüm kurumları böyle arpalığa dönüştürdüler, şimdi sıra MKE’ye geldi.”

Ağbaba 28 Haziran’da, yani kanun teklifi Meclis’te oylanmadan sadece iki gün önce TBMM Milli Savunma Komisyonu’nda şöyle konuşmuştu:

“Tank Palet’i satmak vatana ihanettir. Bir tabur asker neyse Tank Palet de odur dedik. Tank Palet satıldı. MKE satılır mı satılmaz mı? Bal gibi satılır.”

Lütfü Türkkan oylamaya katılmadı

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da oylamaya katılmadı. Türkkan, Twitter hesabından şunları yazdı:

“2020’de kurulan Azeri sermayeli NEPSA şirketine peşkeş çekilmeye başlanılan MKE, dün akşam Cumhur İttifakı’nın oylarıyla yağma ve talana tamamen açıldı.”

Özgür Karabat oylamaya katılmadı

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat da oylamaya katılmadı.

MKE’nin savunmanın kalbi olduğunu belirten Karabat 1 Temmuz’daki Meclis konuşmasında şunları söyledi:

“Siz özelleştirme konusunda sabıkalısınız her şeyi sattınız, iktidara geldiğiniz günden beri 309 milyon metrekare vatan toprağı sattınız size nasıl güvenelim? Devlet için önemli birçok kurumu sattınız. Şu konuyu net olarak ifade edeyim MKE’nin garantörü biziz, MKE’nin garantörü CHP’dir ve bu kurum özelleştirilmeyecek.”

Haberin tamamı için tıklayın.

Tıklayın: Erdoğan, Tank Palet Fabrikası’nda konuştu

Tıklayın: Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı ‘Kataristan başkanı’ ilan etti!

Tıklayın: Şeker fabrikalarında çalışan işçilere yeşil ışık