Dışişleri Bakanlığı, 'çocuk asker kullanımı' iddialarını reddetti - Yaziyor.Org

Dışişleri Bakanlığı, ‘çocuk asker kullanımı’ iddialarını reddetti

Dışişleri Bakanlığı, tarafından yapılan yazılı açıklama ile ABD tarafından hazırlanan raporda yer alan ‘çocuk asker kullanımı’ iddiaları reddedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘İnsan Ticareti Raporu’nda Türkiye’nin, ‘çocuk asker kullanımına karışan ülkeler listesi’nde yer almasına, Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

“Türkiye’ye sorumluluk atfeden iddiaları külliyen reddediyoruz”

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2021 yılı İnsan Ticareti Raporu’nda ülkemizin insan ticaretiyle mücadelesini artırdığı teyit edilmektedir. Buna rağmen, güvenirliliği şüpheli, bir takım STK raporlarındaki iddialara yer verilerek, asılsız varsayımlara dayanarak Türkiye’nin çabalarını gölgeleyecek ithamlarda bulunulması esefle karşılanmıştır” denildi.

İddiaların reddedildiği belirtilen açıklamada, “Çocukların silah altına alınması konusunda Türkiye’ye sorumluluk atfeden iddiaları külliyen reddediyoruz. Türkiye, çocuk haklarının korunmasına ilişkin BM bünyesinde kabul edilenler dahil başlıca uluslararası düzenlemelere taraf olup, bu konudaki sicili tertemizdir” ifadeleri kullanıldı.

“Çifte standart ve iki yüzlülüğün en çarpıcı örneğidir”

“Suriye ve Irak’taki terör eylemlerinde çocukları zorla silah altına alan PKK-PYD-YPG terör örgütüne silah yardımı dahil aleni destek veren ABD’nin, Türkiye’ye böyle bir iftirada bulunması çifte standart ve iki yüzlülüğün en çarpıcı örneğidir” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Terör örgütü PKK/YPG güdümündeki sözde ‘Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’de çocukların zorla silah altına alınması, kaçırılması, özgürlükten mahrum bırakılması, okulların askeri amaçlarla kullanılması gibi birçok ihlal ve ağır suç işlediği, BM Çocuklar ve Silahlı Çatışma Özel Temsilcisi Virginia Gamba’nın 21 Haziran 2021 tarihli raporuyla da sabittir. Buna rağmen, raporda bu örgüte atıf yapılmaması da ayrı bir garabettir.

ABD’nin Suriye’de ortaklık yaptığı, eğitim ve silah verdiği, sadece Suriye’de değil, Irak’ın Mahmur ve Sincar gibi bölgeleri dahil birçok yerinde çocukları kaçıran ve ellerine silah veren bu ayrılıkçı terör örgütünün işlediği ağır suçları görmezden gelirken birçok bölgesel konuda yakın eşgüdüm içinde bulunduğu müttefiki Türkiye’ye böylesine temelsiz ithamlarda bulunması vahim bir çelişkidir ve asla kabul edilemez.”

Tıklayın: ABD, Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’deki mal varlıklarına el konulmasını istedi

Tıklayın: Halkbank’tan ABD’deki davaya ilişkin açıklama

Tıklayın: ABD, Türkiye’den ithalata vergi getiriyor