Haziran ayında 18 kadın katledildi

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilen Türkiye’de Haziran ayında 18 kadın katledildi, 20 kadın ise şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Haziran ayında öldürülen kadınların verilerinin yer aldığı raporu yayımladı. Rapora göre Haziran ayında 18 kadın katledildi, 20 kadın ise şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Rapora göre 18 kadından 10’u evli olduğu erkek, 2’si akraba, 2’si tanıdık biri, 1’i baba, 1’i birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu, 1’i boşandığı erkek tarafından öldürüldü.

Erdoğan’ın ‘önerileri’ne yanıt

Raporda, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 30 yaşında olan ve evlenmemiş kişiler için ‘önerilerine’ dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

“Öneri adı altında aldığımız kararlara müdahale etme çabasına girmekten vazgeçin, kararlarımızı biz vereceğiz. Yetkililerin görevi seçimlerimize karışmak değil, yasaları uygulamak ve her bir sorumlunun uygulamasını sağlamaktır. Hayatlarımıza müdahale çabasının bir diğer örneği de pandemi kısıtlamaları konusunda alınan kararda, ‘gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok’ diyerek müzikle ilgili saat sınırlaması getirilmesini açıklamasıydı. Bunu açıklama, alınan kararların pandemi koşullarından ibaret olmadığının, hayat tarzlarımıza müdahalenin de bu kararlarda rol aldığının apaçık kanıtıdır.”

Tıklayın: İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı binlerce kadın sokaklara akın etti

Tıklayın: Kadın örgütlerinden İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Tıklayın: Danıştay’dan İstanbul Sözleşmesi kararı: Yetki Erdoğan’da