Erdoğan, Tank Palet Fabrikası'nda konuştu - Yaziyor.Org

Erdoğan, Tank Palet Fabrikası’nda konuştu

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’daki Tank Palet Fabrikası’nda yaptığı konuşmada “Burası devletin malıdır, öyle de kalacaktır. Katar yüzde 49’uyla buranın finansal ortağıdır” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“BMC burada işletmeci konumunda, sermayenin tamamı da devlete ait olan ASFAT şirketinin. Burası devletin malıdır ve öyle de kalacaktır. Fabrikanın işletmesini yürüten firma Türk firmasıdır. Burada çalışan işçilerimizin kadroları Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı ASFAT’tadır. Fabrikanın denetim yetkisi Milli Savunma Bakanlığımıza aittir. Katar yüzde 49 ile buranın finansal ortağıdır, yüzde 51 Türk ortaklara aittir. Buradaki çalışmalar Tosyalı Holding tarafından sürdürülecektir. Kim bu fabrikanın yabancılara satıldığını iddia ediyorsa yalan söylüyordur.”

‘Bizim seçim tarihimiz 2023’

“Bu ara ‘6 ay sonra seçim var, geliyoruz’ diyor. Bizim seçim tarihimiz Haziran 2023. Bu leblebi, çekirdek işi değil.

Altay tankımızın üretimini burada yapmayı planlıyoruz. Altay’ın inşallah 2023’ün başında orduya teslim törenini yapacağız. BMC, istihdam ettiği ilave mühendislerin de katkısıyla ülkemizin yerli ve milli tank projesini de inşallah gerçekleştirecektir. Her ne kadar palet fabrikası olsa da tankı da burada üreteceğiz. İHA’larımızla, SİHA’larımızla yakında hizmete girecek TİHA’larımızla nasıl başarılara imza atıyorsak, karada da aynı başarılara imza atmakta kararlıyız.

Yine doğalgaz müjdesi

“Doğal gazın sinyalleri geldi. Şimdi hedef doğal gazı oradan çıkarmak. Doğal gazı çıkardıktan sonra benim milletim çok daha rahatlayacak, çok daha ucuza kullanma imkanını yakalayacak.”

Erdoğan, daha sonra konuşma yaptığı otobüsün üstünden Tank Palet işçilerine çay fırlattı.