Kanada'da sıcak hava nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 486'ya yükseldi - Yaziyor.Org

Kanada’da sıcak hava nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 486’ya yükseldi

Kanada’da sıcak hava nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı beş gün içerisinde 486’ya yükseldi.

Kanada’nın British Columbia eyaletinde bu hafta hava sıcaklığı, ülkede verilerin tutulduğu dönemde daha önce görülmedik düzeye yükseldi. Sıcak hava sonucu beş günde 486 kişi hayatını kaybetti. Sıcak hava dalgasında ölenlerin çoğunun, havalandırılmayan evlerde yalnız yaşadığı belirtildi. Kanada Başbakanı Justin Trudeau, çoğu ileri yaşta olan kurbanların ailelerine başsağlığı diledi.

Hava sıcaklığı 50 dereceye yaklaştı

BBC Türkçe’nin haberine göre, British Columbia eyaletindeki Lytton kasabasında yaşayan yaklaşık 250 kişi tahliye edildi. Kasabada salı günü hava sıcaklığı 49,6 dereceye çıkmıştı. Lytton Belediye Başkanı Jan Polderman, çarşamba günü kasabada yangın çıktığını açıkladı. Polderman, CBC News’e yaptığı açıklamada, “Bütün kasaba yanıyor. İlk duman görülmesinden sonra aniden her yerde yangın çıkması tam 15 dakika sürdü” dedi.

İklim değişikliği uyarısı

ABD’nin kuzeybatısındaki Oregon’dan, Kanada’nın kuzey kutup bölgelerine kadar geniş bir alanı etkisi altına alan sıcak hava dalgasının, yüksek basıncın sıkıştırdığı bir sıcak hava tabakasından kaynaklandığı belirtiliyor. Uzmanlar, iklim değişikliği sonucu aşırı sıcak hava dalgalarının daha sık görülebileceğini söylüyor.

Tıklayın: Kanada’da bir okulda 215 çocuğa ait cenaze kalıntısı bulundu