İzmir Barosu’na soruşturma

Adalet Bakanlığı, İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ve 10 Yönetim Kurulu üyesi hakkında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik açıklamaları nedeniyle soruşturma izni verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın homofobik söylemlerini kınayan İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ve 10 Yönetim Kurulu üyesi hakkında soruşturma izni verildi.

Diyanetin homofobik açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 24 Nisan 2020 tarihli cuma hutbesinde şunları söylemişti:

“İslam, zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüz binlerce insan, gayrimeşru ve nikahsız hayatın, İslami literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu HIV virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.”

İzmir Barosu kınamıştı

İzmir Barosu, Erbaş’ın bu sözleri sonrası şu açıklamayı yayınlamıştı:

“Nefret söylemleri, temelinde insan hak ve özgürlükleri ile tarihsel kazanımları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Asıl mücadele edilmesi gereken, bu ayrımcı ve nefret dolu anlayıştır. Nefret söylemlerine karşı yaptırımlar getirmesi ve bu ifadelerin engellenmesi gereklidir. Cinsel yönelime dayalı ayrımcılık da ırka, renge ve kökene dayalı ayrımcılık kadar ciddi bir sorundur. Diyanet İşleri Başkanı’nı yaptığı ayrımcı ve nefret söylemi içeren konuşması nedeniyle kınıyoruz.”