Eskişehir’de Onur Yürüyüşü öncesi 1’i avukat 20 gözaltı

Eskişehir’de Onur Haftası kapsamında yapılmak istenen Onur Yürüyüşü öncesinde alana konuşlanan polis, “Yasaklama kararlarına aykırı davrandıkları” gerekçesi ile şüpheli gördüklerini gözaltına aldı. Eylemin yapılacağı Adalar mevkini ablukaya alan polis, kitlenin bir araya gelmesine izin vermedi. 1’i avukat 20 kişi gözaltına alındı.

Eskişehir’de Adalalar Migros önünde yapılmak istenen Onur Yürüyüşü’ne polis izin vermedi.

Evrensel’den Eylem Lodos’un aktardığına göre yürüyüş başlamadan önce eylem alanına yakın çevrede bulunan kişiler, eyleme katılma ihtimalleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Polisler, gözaltına aldıkları kişileri “Yasaklama kararlarına aykırı davrandıkları” gerekçesi ile işlem yaptıklarını, kimlik kontrollerinin ardından serbest bırakılacaklarını bildirdi. Kitlenin biraraya gelmesine izin vermeyen polis ekipleri, eylemin başlamasına saatler kala gözaltılara başladı. Ekipler sık sık  kimlik kontrolü de yaptı.

Polis avukalar dahil toplanan herkesi gözaltına alacağını duyurdu

Bölgeye gelen çok sayıda avukat hukuksuzca yapılan gözaltı uygulamasına son verilmesini istedi. Polis amiri avukatlar da dahil toplanan herkesin gözaltına alınacağını duyurdu. Avukatlar, işlerini yaptıklarını, gözaltına alınamayacaklarını belirtti. Yaşanan müdahale sırasında kitlenin bir kısmı avukatlarla birlikte bölgede bulunan kafelerden birine sığındı.

Kitlenin tekrar biraraya gelmesi ile müdahale yeniden başladı. Polisler bu sırada bu sırada Avukat Anıl Yüksel’i de gözaltına aldı.

Çevreden geçen vatandaşlar ise alkışları ile yürüyüş yapmak isteyenlere destek verdi.

Polis Av. Yüksel dahil toplam 20 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Avukatlar da destek ve işlemleri takip için emniyete gitti.

Polislerin avukatlarla tartışması
Fotoğraf: Eylem Lodos/Evrensel

Engellenen Onur Yürüşüyü’nde yapılacak açıklama şöyleydi:

Ülkede ve dünyada LGBTİ+’lara karşı yürütülen baskı, yok sayma, yıldırma, taciz ve şiddet pratikleri LGBTİ+’ların dünyadaki varoluşları kadar eskidir. Bununla beraber LGBTİ+’ların varoluş, direniş ve mücadele inadı da dünyanın ve ülkenin dört bir yanında her gün katlanan bir ivmeyle sürüyor. Lgbti+lar olarak, bugün homofobiye, transfobiye, bifobiye, cinsiyetçiliğe, nefrete, şiddete, her türden hedef gösterilmeye, tacize, tecavüze ve varlığımızı hedef alan tüm şiddet ve baskı biçimlerine karşı Eskişehir’den 1. LGBTİ+ Onur Yürüyüşüyle ses çıkarıyor, meydan okuyoruz!